Nové Strašecí
Nové Strašecí
Nové Strašecí je město nacházející se v okrese Rakovník, ve Středočeském kraji. Nachází se v dostupnosti několika významných měst (Praha, Kladno, Rakovník, Žatec, Slaný apod.). Poloha u severního okraje chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko z něj činí vyhledávané místo pro aktivní turisty. Na katastrální výměře 13,37 km² žije více než 5 tisíc obyvatel.HistorieZ archeologických nálezů lz…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Rakovník
- Obec
- Nové Strašecí
Fotogalerie k článku
Nové Strašecí je město nacházející se v okrese Rakovník, ve Středočeském kraji. Nachází se v dostupnosti několika významných měst (Praha, Kladno, Rakovník, Žatec, Slaný apod.). Poloha u severního okraje chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko z něj činí vyhledávané místo pro aktivní turisty. Na katastrální výměře 13,37 km² žije více než 5 tisíc obyvatel.
Historie
Z archeologických nálezů lze usuzovat, že k osídlení zdejší oblasti došlo již v období středního paleolitu. V blízkém okolí lze předpokládat existenci výrobního sídliště ve vrcholném laténském období. Výraznější slovanské osídlení regionu proběhlo až na konci 10. století. V souvislosti se zmínkami o Křivoklátě z 12. století se v písemných pramenech objevují i informace o několika obcích na Rakovnicku.
Původ jména Strašecí je obestřen nevyjasněnými okolnostmi. Šlo buď o odvozeninu z osobního jména Strášata či od slovesa strašit. Nejstarší písemný záznam zmiňující Strašecí se datuje do let 1334-1343. Krátce poté byla zdejší ves povýšena na městečko. Pravidelný půdorys náměstí je možno dávat do souvislosti se založením řady osídlení na Křivoklátsku zákupním právem za vlády Jana Lucemburského.
Městská privilegia obdrželo Strašecí za vlády krále Vladislava Jagellonského, který jej též roku 1503 povýšil na město. Od přelomu 15. a 16. století se zde směli podle městského práva svobodně usazovat obchodníci a řemeslníci, konat týdenní trhy a výroční jarmarky, pečetit zeleným voskem, vařit a prodávat pivo či ponechávat si zisk z obchodu se solí. V polovině 16. století muselo být po rozsáhlém a ničivém požáru Strašecí znovu vystavěno. Podoba středověkého města je nám tak skoro neznámá. Nejstarší městská kniha totiž zaznamenává události od roku 1610. O rozsahu požáru vypovídá i fakt, že od poloviny 16. století se město označuje jako Nové Strašecí.
Na počátku 17. století vrcholily spory převážně nekatolického obyvatelstva Nového Strašecí s tehdejším arcibiskupem. Důsledkem neshod bylo i dočasné odejmutí městských práv. Hrůznou kapitolou v dějinách města je období třicetileté války, kdy se tudy opakovaně přehnaly vlny vojenských jednotek i zákeřných epidemií. Snížil se radikálně počet obyvatel a přibylo opuštěných stavení. Na konci 17. století prodal král celé křivoklátské panství Valdštejnům, kteří se stali novou vrchností obyvatel Strašecí. Rod Valdštejnů však v držbě panství brzy vystřídali Fürstenberkové.
Nové Strašecí bylo až do poloviny 19. století poddanským městečkem s minimálním významem. Po roce 1850 se však ve Strašecí vytvořil okres, který brzy spadl pod okresní slánské hejtmanství. Rozvíjela se zde spolková činnosti (vznikly např.: Čtenářský spolek, Sokol či Muzejní spolek). Důležitým momentem pro Strašecí bylo vystavění Buštěhradské dráhy, umožňující rychlejší spojení s Prahou i ostatními městy. V současné době spadá Nové Strašecí do Rakovnického okresu.
Co je k vidění
Společenským i kulturním středem města je Komenského náměstí. Zde stojí i původně renesanční budova radnice s hranolovou věží. Barokní přestavbou prošla zřejmě nejvýznamnější církevní stavba ve městě, kostel Narození Panny Marie. Za návštěvu stojí i kaple sv. Isidora, která byla obnovena v roce 1830.
Zajímavost
Lákadlem pro turisty jistě bude výlet k vrcholu kopce Mackova Hora, na jehož úbočí je vybudována velmi pěkná rozhledna.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1127 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz