Netolice
Netolice
Jedno z nejstarších jihočeských měst Netolice leží v Jihočeském kraji, v okrese Prachatice, severozápadním směrem od města České Budějovice. Rozkládá se v oblasti Šumavského podhůří a je obklopeno soustavou několika rybníků. Ve všeobecnou známost vešly Netolice především díky chovu tažných koní na několika rančích. U severovýchodního okraje města je motokrosový areál. Začíná zde také n…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Prachatice
- Obec
- Netolice
Jedno z nejstarších jihočeských měst Netolice leží v Jihočeském kraji, v okrese Prachatice, severozápadním směrem od města České Budějovice. Rozkládá se v oblasti Šumavského podhůří a je obklopeno soustavou několika rybníků. Ve všeobecnou známost vešly Netolice především díky chovu tažných koní na několika rančích. U severovýchodního okraje města je motokrosový areál. Začíná zde také několik turistických tras, které zájemce provedou po širokém okolí. Severozápadním směrem od města se nachází renesanční zámek Kratochvíle. V současné době žije v Netolicích více než 2 700 obyvatel na území o katastrální rozloze 26,35 km².
Historie
Archeologické nálezy několika mohyl a pohřebišť dosvědčují existenci osídlení zdejšího kraje již v době bronzové. Nejstarší dochovanou zmínku o Netolicích lze nalézt v Kosmově kronice. Po vyvraždění rodu Slavníkovců (995) přešla obec do vlastnictví rodu Přemyslovců. Netolické hradiště na vrchu sv. Ján se stalo významným strategickým místem na důležité obchodní stezce vedoucí z jižních oblastí a Pasova do nitra Čech.
Trhová osada vznikla v podhradí kolem kostela sv. Václava. Po založení Zlaté Koruny králem Přemyslem Otakarem II. přešly Netolice do majetku tohoto kláštera cisterciáků. Po smrti Přemysla Otakara II. (1278) zničili klášter i Netolice členové rodu Vítkovců. Na počátku 16. století připadlo město rodu Rožmberků. Za jejich vlády byl v nedaleké Kratochvíli postaven renesanční lovecký zámeček. V roce 1599 se zde se svým dvorem zdržoval i Petr Vok. Pohromu pro město přinesla třicetiletá válka. V roce 1619 byly Netolice dobyty a vypáleny vojskem císařského generála Dampierra. Většina obyvatel byla povražděna a skoro všechny domu lehly popelem. Z této rány se město vzpamatovávalo jen velmi pomalu. Po Rožmbercích připadly Netolice Eggenberkům a v roce 1799 Schwarzenberků. Novodobý rozkvět města se dostavil v 19. století, kdy byly postaveny nové školy, železniční trať či radnice. Významnou roli hrály i v době raného novověku netolické trhy. V období po druhé světové válce se rozvíjela především průmyslová výroba a zemědělství.
Co je k vidění
Celé historické jádro města bylo v roce 1994 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Po zdejších památkách nás provede naučná stezka Historická krajina Netolicko. Ze sakrálních staveb stojí za vidění kostel sv. Václava a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na náměstí najdeme budovu rožmberského domu, kde se nachází Muzeum JUDr. Otakara Kudrny. Náměstí dominuje neorenesanční monumentální stavba radnice, která byla vystavěna v roce 1869 podle projektu A. Niklase.
Zajímavost
Na paměť velké povodně z roku 1663 upomíná Ziegrosserův mlýn. Před povodněmi pak má chránit socha sv. Jana Nepomuckého na hrázi rybníku Mnich.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1537 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz