Statistika našeho portálu

  • 103 535 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Nejdek

Nejdek

Město Nejdek leží v Karlovarském kraji, v horském údolí na řece Rolavě, a je obklopeno hustými lesy Krušných hor. Ve vzdálenosti cca 16 km na severozápad od Karlových Varů se tak nachází významné rekreační letovisko, které je báječným výchozím bodem pro návštěvu Krušných hor. Nejdek má necelých 8500 obyvatel a katastrální rozlohu 52,31 km².HistoriePočátky vzniku osady Nejdek se pojí s ro…

Adresa a kontaktní informace

Město Nejdek leží v Karlovarském kraji, v horském údolí na řece Rolavě, a je obklopeno hustými lesy Krušných hor. Ve vzdálenosti cca 16 km na severozápad od Karlových Varů se tak nachází významné rekreační letovisko, které je báječným výchozím bodem pro návštěvu Krušných hor. Nejdek má necelých 8500 obyvatel a katastrální rozlohu 52,31 km².

Historie

Počátky vzniku osady Nejdek se pojí s rozvojem těžby cínu v polovině 13. století. Název osady pak vznikl z německého označení "neue Decke", znamenající nově pokrytou střechu hradní věže.

V písemných pramenech se Nejdek objevuje poprvé v roce 1340. V té době již probíhala rozsáhlá těžba cínu, která pokračovala po následující dvě staletí. Výrazně ji podporovali majitelé celého panství, hrabata Šlikové. Ti vlastnili panství v letech 1446 – 1602 a kromě podpory dolování cínu se soustředili i na těžbu železné rudy. V Nejdku a okolí v té souvislosti vzniklo několik hutí a hamrů.

Na počátku 17. století získal nejdecké panství Bedřich Collona z Felsu a podržel jej do roku 1632. Celá země v té době procházela násilnou rekatolizací, která se citelně dotkla i Nejdecka. Mnoho rodin bylo nuceno v důsledku porážky stavovského odboje k nedobrovolnému opuštění země a odchodu především do Saska. Úbytek obyvatelstva měl znatelný vliv na úpadek těžby. Místní obyvatelé se museli začít orientovat na jiné způsoby obživy. Během 17. a 18. století tak docházelo k rozvoji různých řemesel a domácích výrob. Specialitou Nejdecka se stalo paličkování krajek.

Rok 1843 přinesl pro místní obyvatele důležitou událost v podobě otevření přádelny česané příze. Zároveň byly modernizovány nejdecké železárny, ve kterých bylo zavedeno válcování plechů. Zásadní význam pak mělo otevření železniční tratě z Karlových Varů do Potůčků a Johanngeorgenstadtu v Německu, v roce 1899.

Po skončení II. světové války došlo k výraznému snížení počtu obyvatelstva, v důsledku odsunu občanů německé národnosti. Celý region byl poté znovu osídlován obyvateli z vnitrozemí. Přesto muselo být mnoho domů v padesátých letech demolováno. Po roce 1989 se i díky finančním příspěvkům odsunutých německých rodáků podařilo opravit kostely, kaple i hřbitovy.

Co je k vidění

Nejvýznamnější nejdeckou památkou je hradní románsko-gotická věž, postavená okolo roku 1250. Návštěvník by určitě neměl vynechat romantickou křížovou cestu, která se nachází v přilehlém lese a nabízí úžasnou procházku v každém ročním období. Ve městě stojí za návštěvu zámek, který byl přestavěn do současné podoby v roce 1889. Ze dvou kostelů je třeba upozornit na barokní kostel sv. Martina a evangelický kostel stojící na návrší nad Bernovským rybníkem.

Zajímavost

V roce 1897 byla postavena rozhledna na Tisovském vrchu, která nabízí úchvatný rozhled na Krušné hory a celé okolí. Zpřístupněna je návštěvníkům po celý rok.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 19. prosinec

Dnes má svátek Ester

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete