Statistika našeho portálu

  • 103 516 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Náměšť na Hané

Náměšť na Hané

Městys Náměšť na Hané leží v Olomouckém kraji a okrese, přibližně 15 kilometrů západním směrem od Olomouce. Jedná se o malebné městečko na pomezí úrodných lánů žírné Hané a prvních výběžků Drahanské vrchoviny. Protéká tudy říčka Šumice a největším lákadlem pro návštěvníky je romantický zámek s unikátní sbírkou historických kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů. Každoročně se zde kon…

Adresa a kontaktní informace

Městys Náměšť na Hané leží v Olomouckém kraji a okrese, přibližně 15 kilometrů západním směrem od Olomouce. Jedná se o malebné městečko na pomezí úrodných lánů žírné Hané a prvních výběžků Drahanské vrchoviny. Protéká tudy říčka Šumice a největším lákadlem pro návštěvníky je romantický zámek s unikátní sbírkou historických kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů. Každoročně se zde koná velké množství kulturních akcí. Pro milovníky přírody upozorňujeme na nedalekou přírodní rezervaci Terezské údolí, procházející řečištěm říčky Šumice. Územím městysu procházejí i dvě turistické značené cesty. V současné době zde žije přibližně 1900 obyvatel na území o katastrální výměře 18,65 km².

Historie

Náměšť na Hané se objevuje poprvé již v roce 1141, kdy ji zmiňuje listina známého biskupa Zdíka. Až do 16. století patřila k biskupskému statku. Část obce však patřila do světských rukou. Ve 13. století zde nechal Idík ze Švábenic založit středověký hrad. Ten byl od roku 1371 vlastněn Půtou z Holštejna a na počátku 15. století vladyky z Obory. Hrad zanikl během česko-uherských válek a byl nahrazen tvrzí, stávající na místech dnešního Dolního zámku.

V roce 1726 se majitelem náměšťského panství stal Alois Tomáš Raimund hrabě z Harrachu. Rod Harrachů v té době patřil k nejvýznamnějším příslušníkům české šlechty. Alois Harrach postoupil v roce 1740 náměšťské panství synovi Ferdinandovi Bonaventurovi hraběti z Harrachu. Ten se rozhodl přestavět zámek na reprezentativní sídlo a ideální příležitost k tomuto záměru mu poskytla doba po skončení sedmileté války. Nové letní sídlo bylo postaveno v raně klasicistním slohu se zřetelnou inspirací francouzskými vzory. V té samé době vznikl i kruhový park kolem zámku. Pro nový zámek se vžilo označení Horní zámek a starý zámek se nadále nazýval Dolním zámkem. Dalšími majiteli panství se stali příslušníci rodu Kinských. Terezie hraběnka Kinská nechala v roce 1834 opravit zámeckou kapli. Kinským přirostl zdejší kraj natolik k srdci, že si zde v roce 1871 nechali vystavět na místním hřbitově rodinnou hrobku. Do dnešních dnů v ní odpočívá sedm členů hraběcí rodiny. Posledním významným vlastníkem Náměšti na Hané byl šlechtický rod Ottahalů, podnikající v oblasti obchodu se železem. Těm byl však veškerý majetek na českém území odebrán po skončení druhé světové války na základě tzv. Benešových dekretů.

Co je k vidění

Zámek Náměšť na Hané byl vybudován v 18. století v nejmodernějším stylu raně klasicistního baroka. Stojí uprostřed kruhového parku, z něhož vybíhají do čtyř světových stran lipové aleje. Z dalších zajímavých objektů v Náměšti jmenujme místní kostel sv. Kunhuty, který byl znovu vystavěn v druhé polovině předminulého století. Mezi zbytky středověkého hradu a horním zámkem stojí zámecká kaple Svaté Trojice. Hrabata Kinští si na zdejším hřbitově nechali vystavět rodinnou hrobku v empírovém slohu.

Zajímavost

V objektu zámku si můžete prohlédnout atraktivní sbírku kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů, desítky cenných obrazů a několik kvalitních porcelánových předmětů. Doporučujeme zvláště nezaměnitelnou atmosféru nočních prohlídek!

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Aquatera Olomouc 2025

04.01.2025 - 04.01.2025
vystaviště Flora Olomouc

Chovatelská burza pro širokou veřejnost

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 18. prosinec

Dnes má svátek Miloslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete