Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Načeradec

Načeradec

Obec Načeradec leží ve Středočeském kraji, přibližně 27 kilometrů severozápadním směrem od okresního města Benešov a 13 kilometrů severním směrem od města Vlašim. Rozkládá se v hornaté krajině mezi horou Blaníkem a Táborem a patří k nejstarším obcím v okolí. Kromě unikátní okolní krajiny upozorňujeme na jednu z nejvzácnějších pamětihodností (Načeradský misál), kterou lze v obci obdivovat. Histori…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Načeradec leží ve Středočeském kraji, přibližně 27 kilometrů severozápadním směrem od okresního města Benešov a 13 kilometrů severním směrem od města Vlašim. Rozkládá se v hornaté krajině mezi horou Blaníkem a Táborem a patří k nejstarším obcím v okolí. Kromě unikátní okolní krajiny upozorňujeme na jednu z nejvzácnějších pamětihodností (Načeradský misál), kterou lze v obci obdivovat. Historické jádro města bylo v roce 2003 vyhlášeno městskou památkovou zónou. V současné době žije v obci Načeradec přibližně 1 000 obyvatel na území o katastrální výměře 48,45 km².

Historie

Již na počátku 12. století je zmiňován posel knížete Soběslava k císař Lotharovi, nazývaný vladyka Načerat. Spojitost s dnešní obcí však není zcela prokázána. Jistý je fakt, že v polovině 12. století na místě dnešní obce stál kostel sv. Petra, v němž byl po své smrti na čas uschován i želivský opat Gotšalk. Ve 13. století byla část Načeradce v držení rodu Vítkovců. Majiteli dalších částí obce byli páni ze Šelmberka. Ve 14. století došlo k rozdělení městečka na tři části podle tehdejších vlastníků. Během 15. století prodal Jan z Vlašimi celé vlašimské i načeradské panství rytíři Janu z Chotěmi. Vzápětí panství připadlo Mikuláši Trčkovi z Lípy a po jeho smrti jeho synům.

Poslední vrchností v Načeradci byli Dvořečtí z Olbramovic, kteří panství získali na počátku 16. století. V této době bylo městečko postiženo ničivými požáry, při kterých bylo zničeno mnoho ulic. Během třicetileté války bylo město vyloupeno uherský vojskem a obsazeno pluky hraběte z Dampierre. Po bitvě u Jankova zde plenili i švédští žoldnéři. V roce 1734 zde nechal František Josef Starhemberk vystavět barokní jednopatrový zámek. V roce 1850 se Načeradec nacházel pod okresem Vlašim. O 18 let později přešel pod správu Benešovského okresu, kde zůstal do dnešních dnů.

Co je k vidění

Načeradský misál z konce 13. století je kodex, sestávající ze 74 listů. V roce 1997 byl restaurován Jaromírem Laudou. Upomínkou na početnou židovskou komunitu je židovský hřbitov v těsné blízkosti obce. Na seznamu kulturních památek ČR najdeme sochu Sv. Jana Nepomuckého. Zájem návštěvníků jistě upoutá především objekt zámku, který v minulém století sloužil jako výchovné zařízení. Pozdně gotickou stavbu představuje objekt věžovité zvonice, která přiléhá k původně renesanční radnici. Nejvýznamnější sakrální stavba (kostel sv. Petra a Pavla) byl původně vystavěn již v první polovině 12. století.

Zajímavost

Většina návštěvníků obce Načeradec si nenechá ujít výlet na legendární českou horu Blaník, která je opředena pověstmi o blanických rytířích. Vzdálenost 5 km je výzvou pro procházku v každém ročním období.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete