Mšeno
Mšeno
Město Mšeno leží ve Středočeském kraji, přibližně 15 kilometrů severovýchodním směrem od okresního města Mělníka. Často je označováno jako vstupní brána do CHKO Kokořínsko. Rozkládá se na jeho východním okraji, na rozhraní okresů Mělník, Mladá Boleslav a Česká Lípa. Okolí města nabízí návštěvníkům bohatou, nedotčenou přírodu, několik významných historických památek i ukázky zachovalé původní arch…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Mělník
- Obec
- Mšeno
Město Mšeno leží ve Středočeském kraji, přibližně 15 kilometrů severovýchodním směrem od okresního města Mělníka. Často je označováno jako vstupní brána do CHKO Kokořínsko. Rozkládá se na jeho východním okraji, na rozhraní okresů Mělník, Mladá Boleslav a Česká Lípa. Okolí města nabízí návštěvníkům bohatou, nedotčenou přírodu, několik významných historických památek i ukázky zachovalé původní architektury. Mšenem i okolím prochází mnoho desítek kilometrů cyklistických i turistických tras. Ve městě se každoročně koná velké množství kulturních akcí a festivalů, které jsou vyhledávaným cílem stovek turistů. Historické jádro města bylo v roce 2003 vyhlášeno městskou památkovou zónou. V současné době žije ve Mšeně přibližně 1 600 obyvatel na území o katastrální výměře 26,7 km².
Historie
V písemných pramenech se se Mšenem poprvé setkáváme v roce 1306, kdy patřilo ke královskému majetku. O několik desítek let později zde byla založena středověká tvrz a obec se postupně vyvinula v městečko. K povýšení na město došlo za vlády Karla IV. v roce 1367. Největšího rozkvětu Mšeno dosáhlo v průběhu 16. století, kdy se úspěšně dařilo rozvíjet řemeslnou výrobu a obchod. Přispělo k tomu i právo vybírat clo, udělené císařem Ferdinandem I. V roce 1583 pak Rudolf II. udělil Mšenu právo dvou výročních jarmarků. Po porážce stavovského povstání v roce 1620 byl míšenskému pánu Václavu staršímu Berkovi z Dubé odebrán majetek. Mšeno připadlo známému vojevůdci, Albrechtu z Valdštejna. Od roku 1654 pak patřilo rodu Věžníků, který se zasloužil o postupnou obnovu města poničeného třicetiletou válkou. Středověké i novověké dějiny města byly často poznamenány rozsáhlými požáry, které místním obyvatelům výrazně stěžovaly život. V roce 1804 zde vzniklo jedno z prvních ochotnických divadel na území Čech. 27. července 1879 byla otevřena železniční dráha, spojující Mšeno s Mělníkem a Chotétovem. Na konci 19. století bylo Mšeno známo jako město živnostníků a bohatého kulturního života. V letech 1901-1902 zde byla otevřena měšťanka pro chlapce a děvčata. Po podepsání Mnichovské dohody se Mšeno stalo hraničním městem. Přibližně 4 kilometry za městem již začínalo území Třetí říše. K osvobození města došlo 10. května 1945.
Co je k vidění
Ve městě Mšeno se návštěvník jistě nudit nebude. Ze sakrálních staveb stojí za vidění kostel svatého Martina či nedaleký evangelický kostel. Připomínkou dob dávno minulých je i polní opevnění Švédský val či ukázky původní lidové dřevěné architektury. Na náměstí Míru zaujme budova radnice či památník mistra Jana Husa. Nenechte si ujít ani návštěvu zdejšího muzea, jehož hlavní expozice je věnována především vzniku a vývoji mšenských cechů. Z možných objektů stojících za vidění v okolí Mšena, upozorňujeme na Kokořín, Housku, Bezděz či Helfenburk.
Zajímavost
Ve středu města najdeme výchozí bod turistické Cinibulkovy stezky, která zájemce zavede z náměstí až k malebným skalám.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 549 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Bylo nás pět (tenkrát) 2024 - Mělník
26.11.2024 - 26.11.2024
Masarykův kulturní dům…
Divadelní představení