Mořina
Mořina
Obec Mořina leží ve Středočeském kraji, v okrese Beroun, přibližně 2 kilometry severovýchodně od hradu Karlštejna a asi 10 kilometrů východně od Berouna. Názve obce byl odvozen od pověsti, dle které zde byli pobyti havíři, kteří znali tajemství karlštejnské studně, napájené z potoka v údolí. Okolní krajina nabízí množství turisticky zajímavých objektů i přírodních pozoruhodností v oblasti Českého…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Beroun
- Obec
- Mořina
Obec Mořina leží ve Středočeském kraji, v okrese Beroun, přibližně 2 kilometry severovýchodně od hradu Karlštejna a asi 10 kilometrů východně od Berouna. Názve obce byl odvozen od pověsti, dle které zde byli pobyti havíři, kteří znali tajemství karlštejnské studně, napájené z potoka v údolí. Okolní krajina nabízí množství turisticky zajímavých objektů i přírodních pozoruhodností v oblasti Českého Krasu. Největším lákadlem zřejmě budou přibližně 1,5 kilometru vzdálené vápencové lomy Velká a Malá Amerika, Lom Mexiko (Trestanecký lom) a lom Kanada. Okolím obce vede několik značených turistických i cykloturistických tras. Za návštěvu jistě stojí i malebné Bučovické vodopády, které tvoří mohutné vápencové schody, porostlé mechem a řasami. Mořina se dále dělí na tři části, konkrétně to jsou: Dolní Roblín, Mořina a Trněný Újezd. V současné době žije v Mořině přibližně 660 obyvatel na území o katastrální výměře 9,82 km².
Historie
Z minima historických záznamů se o Mořině dozvídáme poprvé v roce 1338, kdy ji jako ves daroval král a císař Karel IV. Emauzskému klášteru v Praze. Samotný "Vladyčí dvůr" vlastnil od roku 1359 malíř Karla IV. – M. Wurmser a po něm Jetřich Pražský. Nejslavnějším vlastníkem "Vladyčího dvora" byl bezesporu mistr Theodorik, který jej obdržel jako honorář za krásnou výzdobu kaple sv. Kříže na hradě Karlštejn. V průběhu 18. století zde bylo početnou komunitou založen židovský hřbitov, který lze navštívit i v dnešních dnech. Nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1741.
Co je k vidění
Dominantou obce je původně gotický kostel sv. Stanislava, založený králem a císařem Karlem IV v roce 1353 na místě slovanského pohřebiště. V průběhu 18. století byl přestavěn v barokním stylu. Významnou památkou v obci je pomník padlým vojákům v I. světové válce, umístěný v traktu "Urnového háje Mořiny". U kostela rostou dvě majestátní památné lípy malolisté, jejichž stáří se odhaduje na 200 a 100 let. Jejich obvod dosahuje 470 a 230 cm. Lípy jsou chráněnými památnými stromy. Z dalších tipů na výlet lze doporučit návštěvu tajuplných Koněpruských jeskyní.
Zajímavost
Přístup do vyhledávaného lomu Velká Amerika není oficiálně dovolen a správce lomů zde po několik let bojuje s ilegálními návštěvníky. Přibližně od roku 2000 vede podél severního okraje lomu žlutě značená pěší turistická trasa. Natáčely se zde slavné české filmy Limonádový Joe a Malá mořská víla.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 179 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz