Moravský Beroun
Moravský Beroun
Moravský Beroun je město ležící v Olomouckém kraji, severovýchodním směrem od města Šternberka, v okrese Olomouc. Jedná se o vyhledávané turistické centrum Nízkého Jeseníku, ležící na jížním úpatí Slunečné, která je nejvyšší horou Nízkého Jeseníku. Okolí města se protkáno malebnými vesničkami a krásnými lesy, které utvářejí romantickou scenérii zdejší oblasti. Díky dobrému silničnímu a…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Olomouc
- Obec
- Moravský Beroun
Moravský Beroun je město ležící v Olomouckém kraji, severovýchodním směrem od města Šternberka, v okrese Olomouc. Jedná se o vyhledávané turistické centrum Nízkého Jeseníku, ležící na jížním úpatí Slunečné, která je nejvyšší horou Nízkého Jeseníku. Okolí města se protkáno malebnými vesničkami a krásnými lesy, které utvářejí romantickou scenérii zdejší oblasti. Díky dobrému silničnímu a železničnímu spojení s Opavou a Olomoucí je město oblíbeným místem pro milovníky turistických procházek i náročnějších projížděk na kole. V současné době žije v Moravském Berouně více než 3 300 obyvatel na území o katastrální výměře 51,22 km².
Historie
Přibližně v polovině 13. století udělil král Přemysl Otakar II. Zdislavovi ze Šternberka oblast Nízkého Jeseníku. Zdislav zde založil několik obcí, mezi nimiž lze nalézt i dnešní Moravský Beroun. V písemných pramenech se o Moravském Berouně dozvídáme poprvé v roce 1339. Existence obce byla úzce spjata s hornickou činností, což dokládá i městský znak s hornickým kladivem a kleštěmi.
Během období sílící německé kolonizace se město stalo centrem dolování a zpracování železné rudy. Nejstarším cechem v Moravském Berouně byl však cech kovářský. Díky hospodářské prospěritě v průběhu 16. století udělil císař Rudolf II. Městu právo pořádání dvou výročních trhů. Kromě toho získali Berounští i právo volného obchodu a trhu a právo výčepní. V téže době probíhal příliv německých protestantů do zdejších oblastí, který měl za následek výrazný úbytek českého obyvatelstva ve městě i blízkém okolí.
17.století přibrdilo slibný vývoj města a uvrhlo jej na dlouhou dobu do existenciálních problémů. K hrůzám třicetileté války se přidala frustrace zdejších obyvatel z životní nouze, která vyústila k pořádání fanatických čarodějnických procesů. Až na počátku 19. století došlo k opětovnému hospodářskému rozmachu, který byl spojen především s tkalcovskou výrobou a s textilním průmyslem. Do dnešních dnů jej připomíná průmyslový podnik Granitol, který zaměstnává velké množství lidí v regionu. Odbytu vyráběných předmětů prospělo i dokončení železničního spojení s Olomoucí v roce 1872.
Co je k vidění
Dominantou Moravského Berouna je jednoznačně kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl postaven na počátku 17. století v renesančním stylu. K historickým památkám patří i rodný dům profesora C. Hanela, který proslul jako učitel Jana Jakuba Ryby. Nesmíme zapomenout ani na barokní plastiku Panny Marie Immaculaty, která je nyní v rekonstrukci. V nedalekých Nových Valteřicích stojí za vidění technická památka v podobě loveckého zámečku.
Zajímavost
V místní části Ondrášov se nacházejí zřídla vynikající minerální vody, známé pod označením Ondrášovka. V současné době tuto informaci ocení jistě i fanoušci tuzemské kopané.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5347 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Farmářský a řemeslný trh 2024 - Mor…
20.11.2024 - 20.11.2024
Náměstí 9. května
Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Moravském Berouně.
Andělské Vánoce 2024 - Olomouc
30.11.2024 - 01.12.2024
Výstaviště Flora Olomouc
Nenechte si ujít jedinečnou příležitost navštívit unikátní prodejní výstavu. Andělské Vánoce 30. 11. - 1. 12. 2024 -…