Moravské Knínice
Moravské Knínice
Obec Moravské Knínice se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov. Od Brna dělí obec 18 km a leží v oblasti Brněnské vyvřeliny. Okolí Moravských Knínic je tvořeno převážně smíšenými lesy, přičemž obcí samotnou protéká potok Kuřimka. Obec sousedí na východě se Senticemi a Čebínem, na západě s Chudčicemi , na východě s Kuřimí a na jihu se zalesněnou oblastí Obora a Brněnskou přehradou. N…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Jihomoravský kraj
- Okres
- Brno-venkov
- Obec
- Moravské Knínice
Obec Moravské Knínice se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov. Od Brna dělí obec 18 km a leží v oblasti Brněnské vyvřeliny. Okolí Moravských Knínic je tvořeno převážně smíšenými lesy, přičemž obcí samotnou protéká potok Kuřimka. Obec sousedí na východě se Senticemi a Čebínem, na západě s Chudčicemi , na východě s Kuřimí a na jihu se zalesněnou oblastí Obora a Brněnskou přehradou. Na katastrální výměře 12,39 km² žije necelých 800 obyvatel.
Historie
Moravské Knínice patří k nejstarším obcím v širokém okolí. Archeologické nálezy dosvědčují osídlení zdejší oblasti již ve starší a mladší době kamenné. V písemných pramenech se Moravské Knínice objevují poprvé v roce 1235 v listině, v níž papež Řehoř IX. vzal pod svou ochranu cisterciácký klášter v Předklášteří.
V roce 1350 získali ves do držení Boček, Vilém a Hroznata z Kunštátu. Přibližně o sto let později se poprvé objevil název Moravské Knínice. V té době již obec spravovali páni na Veveří. Nezanedbatelný význam obce dosvědčuje existence obecní pečeti, jíž bylo poprvé použito v roce 1667. Po celou dobu novověku bylo hospodářství obce orientováno především na vinařství a vinohradnictví. Vinařský nůž se objevuje i v obecním znaku.
Do roku 1949 spadaly Moravské Knínice do Tišnovského okresu, později přešly do okresu Brno-Venkov. Samostatnou obcí se staly opět v roce 1990.
Co je k vidění
Obecní návsi dominuje goticko-barokní kostel svaté Markéty s presbytářem z druhé poloviny 14. století. Za kostelem se nachází pomník upomínající na padlé hrdiny z I. světové války. U cesty na obec Písky stojí barokní kaple svatého Cyrila a Metoději. Významná místa v okolí spojuje naučná stezka.
Zajímavost
Západním a východním směrem od Moravské Knínice lze narazit na viditelné pozůstatky zrušené železnice, která spojovala Kuřim a Veverskou Bítýšku.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 4795 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz