Mohelnice
Mohelnice
Město Mohelnice leží v Olomouckém kraji, v Šumperském okrese. Rozkládá se mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou, na pravém břehu řeky Moravy. Východním směrem od města je chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví. Dobré spojení s Olomoucí zajišťuje rychlostní komunikace končící na okraji města. Historická část Mohelnice je městskou památkovou zónou. Město je zároveň přiro…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Šumperk
- Obec
- Mohelnice
Fotogalerie k článku
Město Mohelnice leží v Olomouckém kraji, v Šumperském okrese. Rozkládá se mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou, na pravém břehu řeky Moravy. Východním směrem od města je chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví. Dobré spojení s Olomoucí zajišťuje rychlostní komunikace končící na okraji města. Historická část Mohelnice je městskou památkovou zónou. Město je zároveň přirozeným centrem oblasti ležící v severní části Hané a Podhůří Jeseníků. Na rozsáhlé výměře 46,21 km² žije necelých 10 000 obyvatel.
Historie
Osídlení zdejší oblasti proběhlo již v období pravěku, kdy zde existovala zemědělská osada. V písemných pramenech se obec předcházející dnešnímu městu poprvé objevuje v roce 1131, kdy je zmiňována jako majetek metropolitní olomoucké kapituly. Centrum původní obce bylo po rozsáhlých záplavách během 13. století přesunuto na blízkou vyvýšeninu. Současné městské centrum se nachází právě v těchto místech.
Ve 14. století byla Mohelnice stejně jako velká část Moravy postižena dvěma morovými epidemiemi. V roce 1322 bylo město ohrazeno středověkými hradbami a vybudován byl i vodní příkop. Tragické události husitských válek vyústily ve vypálení Mohelnice a zabití několika stovek obyvatel. Hradby i město samotné byly obnoveny až během 16. století.
Po požáru na konci 16. století udělil biskup Vilém Prusínovský z Víckova Mohelnici právo pečetit červeným voskem. Jednalo se zvláštní výsadu, příslušející většinou pouze královským městům. V téže době byla zahájena výstavba kostela sv. Stanislava.
Třicetiletá válka znamenala pro zdejší obyvatele dvojnásobnou katastrofu v podobě řádění zdivočelých vojenských soldatesek a následných epidemií moru. Další stinnou stránkou v historii města je zadržení katolického duchovního Lautnera, který byl upálen v rámci čarodějnického procesu na konci 17. století.
Po skončení krvavých válek o rakouské dědictví nastal konečně čas pro rozvoj Mohelnice. Městská rada byla nahrazena magistrátem a v průběhu 19. století přijela do města první železnice. Vznikla zde i telegrafní stanice a městská kanalizace. První měšťanská škola byla otevřena v roce 1874.
Co je k vidění
Ze sakrálních staveb se v Mohelnici vyjímá původně farní kostel sv. Tomáše z Canterbury, zmiňovaný již k roku 1247 a přestavěný v barokním stylu. Historii života v celém regionu dokumentuje stálá expozice v městském muzeu. Upomínkou na nespravedlivě odsouzeného děkana Lautnera je kamenná pamětní deska v Městských sadech. Zajímavému náměstí dominuje morový sloup, který byl dokončen v roce 1717.
Zajímavost
V kostele sv. Tomáše je každoročně o vánočních svátcích vystavován výjimečný, vyřezávaný betlém, který vytvořil v druhé polovině 20. století Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5631 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz