Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Modrava

Modrava

Obec Modrava leží na Šumavě, v Klatovském okrese. Nádherný charakter okolní krajiny ještě dokresluje soutok Roklanského, Filipohuťského a Modravského potoka. Soutokem těchto tří potoků vzniká řeka Vydra. Modrava je seskupením tří původních osad (Filipovy hutě, Vchynic-Tetova a Modravy). Obec samotná i rekreační středisko Modrava je každoročně vyhledávaným centrem milovníků aktivní i od…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Klatovy
Obec
Modrava

Fotogalerie k článku

Obec Modrava leží na Šumavě, v Klatovském okrese. Nádherný charakter okolní krajiny ještě dokresluje soutok Roklanského, Filipohuťského a Modravského potoka. Soutokem těchto tří potoků vzniká řeka Vydra. Modrava je seskupením tří původních osad (Filipovy hutě, Vchynic-Tetova a Modravy). Obec samotná i rekreační středisko Modrava je každoročně vyhledávaným centrem milovníků aktivní i odpočinkové dovolené. V současné době zde na výměře 81,63 km² žije necelá stovka stálých obyvatel.

Historie

V písemných pramenech je obec Modrava poprvé zmiňována v roce 1614, kdy byla zdejší rybářská osada spojována s pronájmem kvalitně zarybněného Modravského potoka. Z následujících záznamů vyplývá, že zde bylo roku 1617, z výnosu královského majestátu umožněno volné pastvení soumarům, kteří již nebyli schopni toho dne dojít po obchodní stezce do Kašperských Hor.

V průběhu 17. století se ve zdejší oblasti rozvíjelo především rybářství a lov. Změnu přinesl až rod 1799, kdy koupil Prášilské panství od hraběte Kinského kníže Schwarzenberg a začal využívat obrovských zásob dřeva ve zdejších lesích. K tomuto účelu byl vybudován během několika následujících let Vchynicko-tetovský plavební kanál, jehož délka dosahovala 14,4 km. S těžbou dřeva souvisela i výstavba sídla Březník, které je hlavním dějištěm románu Karla Klostermanna. V roce 1827 koupil podnikatel František Bienert od Josefa Schwarzenberga starší pilu, kterou přetvořil na menší továrnu. O pět let později získal císařské privilegium pro výhradní výrobu ozvučného dřeva na dobu deseti let. V polovině 19. Století již v Modravě zaměstnával na zdejší pile více než 60 lidí. Po Bienertově smrti převzala vedení obou závodů jeho manželka. Pila fungovala až do roku 1871, kdy byla uzavřena a výroba přeorientována do Stožce. Do dnešních dnů se z továrny zachovala část pro ukládání a sušení vyrobeného materiálu. V současnosti slouží jako rekreační objekt Lesů ČR.

V období před vypuknutím 2. světové války nefungovala Modrava jako správní úřad. Ten zajišťoval obecní úřad na Filipově Huti, který spravoval celý správní katastr obce. V důsledku vysídlení německého obyvatelstva v poválečném období došlo k vytvoření správního sídla na Modravě. Pod tuto obec byla přičleněna i Horská Kvilda. V současnosti je Modrava jedním z nejvyhledávanějších center celé Šumavy.

Co je k vidění

Z mnoha zajímavých objektů v Modravě samotné i jejím blízkém okolí vybíráme Bienertovu pilu, Březník či Hradlový most – Rechle. Milovníky literatury jistě potěší blízká Klostermannova chata. Bohatou historií se může pyšnit i Vchynicko-tetovský kanál či Solná stezka.

Zajímavost

Zajímavým tipem na výlet je návštěva nedaleké Filipovy Huti, která vznikala jako osada při sklářské huti na duté sklo. Do dnešních dnů si uchovala romantickou atmosféru historické tradice propojenou s malebnou šumavskou krajinou.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete