Mníšek pod Brdy
Mníšek pod Brdy
Město Mníšek pod Brdy leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ, přibližně 27 kilometrů jihozápadním směrem od Prahy. Rozkládá se na úpatí Brdského hřebene a představuje přirozené centrum turistického ruchu celého regionu. Turisté a rekreanti jistě ocení lesnaté okolí města, které je jako stvořené pro pěší i cyklistické procházky. Velkou oblibu si získal i barokní areál známého poutního mí…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Praha-západ
- Obec
- Mníšek pod Brdy
Fotogalerie k článku
Město Mníšek pod Brdy leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ, přibližně 27 kilometrů jihozápadním směrem od Prahy. Rozkládá se na úpatí Brdského hřebene a představuje přirozené centrum turistického ruchu celého regionu. Turisté a rekreanti jistě ocení lesnaté okolí města, které je jako stvořené pro pěší i cyklistické procházky. Velkou oblibu si získal i barokní areál známého poutního místa Skalka, nacházející se na kopci nad městem. Historické jádro města pak bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu. Dobrou dostupnost podtrhuje i železniční spojení, neboť vlaková zastávka je vzdálena necelé dva kilometry od města. Mníšek pod Brdy je členem Mikroregionu Mníšecko. V současné době zde žije přibližně 4 500 obyvatel na území o katastrální výměře 26,50 km².
Historie
Mníšek pod Brdy vždy těžil ze své výhodné polohy na zemské stezce mezi Čechami a Bavorskem. Ta přinášela do města čilý obchodní ruch a s ním spojené finanční prostředky. V písemných pramenech se s Mníškem setkáváme poprvé v roce 1348. To jej zmiňuje zákoník Karla IV. Maiestas Carolina, ve kterém se panovník postavil za příslušnost města ke královskému majetku. Na počátku 15. století pak město získalo vlastní erb a bylo mu přiděleno hrdelní právo. Rozkvět a prosperita však vzaly za své během husitských válek, kdy byla pobořena zdejší tvrz. Na opětovném vzestupu města pak mají největší zásluhu páni Vratislavové z Mitrovic, kteří sem přicházejí v roce 1487. Během jejich vlády byla vybudována soustava několika rybníků a došlo i k založení pivovaru se specializací na černé pivo. Útrapy a strasti třicetileté války zanechaly stopu i ve Mníšku pod Brdy. Krutý byl zvláště rok 1639, kdy zde řídila švédská vojska. Došlo k protržení hrází několika rybníků a poboření místní tvrze.
Ve druhé polovině 17. století zakoupil panství Engel z Engelsflussu, který se zasloužil o výrazné pozvednutí města i okolního kraje. Právě za jeho vlády byl vybudován klášter s kostelíkem Skalka. Dalšími majiteli Mníšku byli páni z rodu Unvertů. Ti se zasloužili o výstavbu barokního kostela a přivedli do města řád františkánů. Posledními šlechtickými držiteli Mníšku byli Kastové z Ebelsbergu, kterým bylo panství zkonfiskováno až v roce 1945. Za jejich vlády se naplno rozproudila těžba železné rudy, která pokračovala i v minulém století.
Co je k vidění
V Mníšku se nachází zajímavá budova zámku, která stojí na místě bývalé středověké tvrze. Jde o třípatrovou budovu se 65 pokoji a třemi věžemi. V současné době objekt spravuje Národní památkový ústav. Nádhernou stavbu představuje farní kostel sv. Václava, který zde již stál na přelomu 13. a 14. století. Jeví se jako pravděpodobné, že o jeho přestavbu se zasloužil i K. I. Dientzenhofer. Pseudorománská padesátimetrová věž byla postavena v druhé polovině 19. století. V malebném parčíku poblíž kostela stojí socha Jana Nepomuckého z dílny slavného sochaře Platzera. Nenechte si ujít ani procházku ke komplexu budov tvořených kostelíkem, klášterem a poustevnou, nazvanému Skalka.
Zajímavost
Komplexnější představu o historii a současnosti města i okolí Vám dá naučná stezka Mníšek pod Brdy, která vede i kolem známé kaple Navštívení Panny Marie na Malé Svaté hoře.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 926 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz