Mnichovice
Mnichovice
Město Mnichovice leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 30 kilometrů jihovýchodním směrem od Prahy. Rozkládá se v malebné zvlněné krajině a její centrální část leží v údolí říčky Mnichovky. Další části leží na božkovské a myšlínské plošině. V zimních měsících je zdejší kraj oblíbeným místem běžkařů, což dokresluje rovinatý terén okolní krajiny. V letních měsících pak počet o…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Praha-východ
- Obec
- Mnichovice
Město Mnichovice leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 30 kilometrů jihovýchodním směrem od Prahy. Rozkládá se v malebné zvlněné krajině a její centrální část leží v údolí říčky Mnichovky. Další části leží na božkovské a myšlínské plošině. V zimních měsících je zdejší kraj oblíbeným místem běžkařů, což dokresluje rovinatý terén okolní krajiny. V letních měsících pak počet obyvatel díky chatové zástavbě stoupá až na 6 500 obyvatel. Ze zajímavých kulturních cílů v okolí upozorňujeme na známé Hrusice či na Ondřejovskou hvězdárnu. K dobrému spojení s okolím přispívá i železniční zastávka Mnichovice. V současné době žije v obci přibližně 3 100 obyvatel na území o katastrální výměře 8,31 km².
Historie
Již v době raného středověku je ve zdejším kraji doložen slovanský kmen Zličanů. Centrum jejich území bylo ve Staré Kouřimi. Zličany později nahradili Slavníkovci a po jejich vyvraždění se zdejšími panovníky stali Přemyslovci. Většina zdejších obyvatel se živila pálením dřevěného uhlí, které poté dováželi po zemské stezce na uhelný trh do Prahy. V písemných pramenech se s Mnichovicemi setkáváme již v Kosmově kronice. V roce 1134 zde sázavští mniši založili ves a v roce 1140 zde sázavský opat Silvestr založil románskou baziliku Ke cti svatého Michaela a sboru andělských.
Význam obce v průběhu desetiletí stoupal a původně románský kostel byl v polovině 14. století přestavěn v gotickém stylu. V roce 1420 se Mnichovice stávají městečkem. O dva roky později je Pražané darovali panu Vilému Kostkovi z Postupic. Na konci 15. století udělil král Vladislav II. městečku znak, který byl pečetěn zeleným voskem. Městečko smělo i pořádat výroční trhy. Na počátku 16. století přešly Mnichovice do držení pana Arnošta Leskovce z Cerekvice. Albrecht Rend z Únavy je několik let poté připojil k hradeckému panství. Tragédií pro městečko byl rok 1531, kdy zde vypukl ničivý požár. Další pohromou pak byly děje třicetileté války, během níž zde plenila různá vojka. Nejhorším rokem v tomto období byl rok 1638. Po skončení války se v Mnichovicích nacházelo 13 zpustlých gruntů. Nové cechy pak začínají v městečku vznikat v druhé polovině 17. století. V roce 1680 zde vypukl mor, který si vyžádal několik desítek obětí. Opětovnému rozvoji Mnichovic pak zabránil destruktivní požár v polovině 18. století. Popelem lehlo přes dvacet domů a kostel. K osamostatnění obce došlo v roce 1848, ovšem ani poté neměl být ničivým požárům konec. V roce 1865 vyhořel pivovar a několik okolních budov a o tři roky později pak několik desítek domů. Městem se Mnichovice opětovně staly v roce 2000.
Co je k vidění
Nejvýznamnější dominantou města je kostel Narození Panny Marie, který je připomínán již ve 12. století. Přilehlý objekt fary pak pochází z 18. století. Na počátku minulého století byl zbudován Husův sbor církve Československé. Na Jánském náměstí můžeme obdivovat sochu sv. Jana Nepomuckého. K nejstarším mnichovickým budovám pak patří i Zittův (Horní) mlýn.
Zajímavost
V roce 2005 bylo v Mnichovicích slavnostně otevřeno Informační centrum, které zájemcům poskytuje veškeré informace o městě i blízkém okolí.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 831 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz