Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Mirovice

Mirovice

Městečko Mirovice leží v Jihočeském kraji, v Píseckém okrese, jižním směrem od města Příbram. Rozkládá se v oblasti Středočeské pahorkatiny a protéká tudy řeka Skalice. Historicky městečko patří do Prácheňského kraje a nachází se zde řada drobných historických památek a přírodních zajímavostí. Křižují se zde dvě lokální cyklistické trasy. Po jedné z nich lze dojet až k vodní nádrži Orlík. Mirovic…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Písek
Obec
Mirovice

Městečko Mirovice leží v Jihočeském kraji, v Píseckém okrese, jižním směrem od města Příbram. Rozkládá se v oblasti Středočeské pahorkatiny a protéká tudy řeka Skalice. Historicky městečko patří do Prácheňského kraje a nachází se zde řada drobných historických památek a přírodních zajímavostí. Křižují se zde dvě lokální cyklistické trasy. Po jedné z nich lze dojet až k vodní nádrži Orlík. Mirovicemi prochází i dvě značené turistické trasy. Vydá-li se zájemce severním směrem od městečka, dojde až k městu Březnici, kde lze navštívit zdejší zámek. V současné době žije v Mirovicích více než 1 500 obyvatel na území o katastrální rozloze 22,06 km².

Historie

U brodu přes řeku Skalici byla v druhé polovině 12. století založena osada, která se zhruba o sto let později přeměnila v královské městečko. To zde již stál kostel a opevněné velmožské sídlo. Mirovice v té době působily jako hospodářské zázemí hradu Zvíkov. Protože se nejednalo o královské město ale městečko, nedošlo nikdy v historii ke kamennému opevnění města. To zvyšovalo zranitelnost Mirovic v době válečných konfliktů.

Důležitým mezníkem v historii Mirovic byl rok 1540, kdy došlo k založení městských knih a získání práva užívat městský znak. Ten byl a je tvořen českým lvem v červeném štítě. V té samé době zde byla postavena radnice a městečko získalo právo vařit pivo ve vlastním pivovaru a vybírat clo a mýto. V době pozdního středověku to znamenalo přiliv mnoha řemeslníků a přistěhovalců, kteří se začali sdružovat do cechů.

Další rozvoj Mirovic byl pozastaven událostmi souvisejícím s vypuknutím třicetileté války. Časté pochody vojsk na důležité cestě z Prahy do Tábora způsobily, že většina stavení a domů byla vypálena a zpustošena. Hospodářská situace se zlepšila až na konci 17. století a projevila se i na rozsáhlé urbanistické výstavbě. Na rozvoji měli největší podíl majitelé městečka z rodu Švamberků, kteří zde založili renesanční dvůr s panským domem. Povýšení na město se Mirovice dočkaly až v roce 1847 a v souvislosti s tímto aktem začal ve městě působit i okresní soud. K lepšímu spojení s většími městy napomohlo dokončení železniční trati v roce 1875. Na konci minulého století byla opravena většina historicky cenných objektů ve městě.

Co je k vidění

Ve středu města na pravoúhlém náměstí stojí morový sloup, který byl vztyčen v roce 1717 z popudu Matěje Rosy. Sochařskou výzdobu sloupu zřejmě obstaral J. J. Schlansowski. Na rodném době básníka Antonína Klášterského najdeme upomínkovou bronzovou desku. Při cestě do nedalekého Myslína se v prudkém svahu nachází vzácný židovský hřbitov, založený zřejmě již v 17. století.

Zajímavost

Na severním okraji městečka se na hřbitově nachází náhrobek prvního československého olympijského vítěze, gymnasty Bedřicha Šupčíka.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete