Statistika našeho portálu

  • 104 004 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Mírov

Mírov

Obec Mírov leží v Olomouckém kraji, v jižní části okresu Šumperk, přibližně 4 kilometry severozápadním směrem od města Mohelnice. Dominantou obce i nejznámějším objektem v Mírově je komplex věznice, který byl v minulosti významným středověkým hradem. Jižní částí obce protéká řeka Mírovka a okolí je utvářeno rozlehlými lesy Mírovské vrchoviny. V obci se křižují modrá a zelená turistická…

Adresa a kontaktní informace

Obec Mírov leží v Olomouckém kraji, v jižní části okresu Šumperk, přibližně 4 kilometry severozápadním směrem od města Mohelnice. Dominantou obce i nejznámějším objektem v Mírově je komplex věznice, který byl v minulosti významným středověkým hradem. Jižní částí obce protéká řeka Mírovka a okolí je utvářeno rozlehlými lesy Mírovské vrchoviny. V obci se křižují modrá a zelená turistická značka. V současné době žije v Mírově přibližně 400 obyvatel na území o katastrální výměře 13,59 km².

Historie

Založení obce souvisí se vznikem středověkého hradu, který zde nechal v roce 1256 založit olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku. Společně se stoupajícím významem nového hradu vzrůstala i důležitost obce. Ve 14. století se Mírov rozvinul v prosperující městečko, kde sídlila správa severních oblastí olomoucké diecéze. Konaly se zde i církevní soudy, při kterých bylo zřízeno i malé vězení.

Význam hradu pozvolna upadal a nezachránila jej ani důsledná obrana při útoku husitských jednotek na počátku 15. století. Definitivní zkázou pro hrad a částečně i městečko přinesla třicetiletá války, kdy zde drancovali švédské vojenské jednotky. Do hradu se dostaly po dlouhém obléhání, při kterém zdejší obyvatele důsledně vyhladověli. Městečko bylo vypáleno a vydrancováno a postupem času upadlo na úroveň nevýznamné vesničky. Zdejší hrad začal být využíván jako vězení. V roce 1855 byl odkoupen státem a byla zde zřízena dokonce státní věznice. V minulém století zde byli uvězněni především političtí vězni, z nichž mnoho zemřelo v důsledku tvrdého zacházení. V současné době jsou na Mírově vězněni ti nejnebezpečnější zločinci z celé republiky. Ve všeobecnou známost vešel Mírov v roce 2000, kdy odtud uprchl vězeň Jiří Kajínek.

Co je k vidění

Kromě středověkého hradu sloužícího jako vězení zaujme v Mírově barokní kostel sv. Máří Magdalény či soustava hradeb s několika bastiony. V okolí obce jsou rozmístěna kamenná boží muka. Jižně od hradu můžeme obdivovat sousoší Piety od českého sochaře E. Maxe. Na bývalém vězeňském hřbitově stojí památník obětem nacismu.

Zajímavost

Příjemným tipem na vycházku je cesta po značené turistické trase z Mírova do Krchleb, kterou vyznačují starobylé sloupy se sousoším sv. Trojice.

Mapa

Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Zajímavé akce v okolí

Čarodějnické pohádky na zámku Úsov …

12.04.2025 - 12.04.2025
Zámecká 1, 789 73 Úsov

Druhou dubnovou sobotu zveme všechny příznivce čar a kouzel na zámek Úsov.

Velikonoce v Památníku A. Kašpara v…

16.04.2025 - 16.04.2025
Palackého ulice 343,…

Tradiční velikonoční tvoření pro veřejnost.

Velikonoce v muzeu 2025 - Šumperk

17.04.2025 - 17.04.2025
Hlavní 342/22, 787 31…

Tradiční velikonoční tvoření pro veřejnost.

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 5. duben

Dnes má svátek Miroslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Malí indiáni

Jak dostat Vaše děti od obrazovek do přírody tak, aby je to bavilo a aby chtěly dobrovolně do lesa znovu a znovu?

Malí indiáni

Na Atlase Česka dále najdete