Mirotice
Mirotice
Město Mirotice leží v Jihočeském kraji, v Píseckém okrese, v údolí říčky Lomnice. Poetické okolí města s rozmanitou krajinou a mnoha historicky cennými památkami je spojováno s několika významnými osobnostmi (např. Matěj Kopecký, Mikoláš Aleš). Především v letních měsících jsou Mirotice vyhledávaným místem vyznavačů pěší i cykloturistiky, pro které je zde připraveno několik desítek značených tras…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Písek
- Obec
- Mirotice
Město Mirotice leží v Jihočeském kraji, v Píseckém okrese, v údolí říčky Lomnice. Poetické okolí města s rozmanitou krajinou a mnoha historicky cennými památkami je spojováno s několika významnými osobnostmi (např. Matěj Kopecký, Mikoláš Aleš). Především v letních měsících jsou Mirotice vyhledávaným místem vyznavačů pěší i cykloturistiky, pro které je zde připraveno několik desítek značených tras. Upozorňujeme především na Alšovu stezku, naučnou turistickou stezku vedoucí z Mirotic do Čimelic či na možný výlet do indiánské vesnice Fort Hary v Jaroticích. V současné době žije v Miroticích necelých 1 200 obyvatel na území o katastrální výměře 25,53 km².
Historie
Původní osada Mirotice vznikla ve druhé polovině 13. století na významné Zlaté stezce, uprostřed rozsáhlého území patřící královské koruně. Založení Mirotic souvisí se snahou posledních Přemyslovců o vybudování soustavy opěrných bodů královské moci v jižních Čechách.Ve stejné době zde byl vystavěn farní kostel sv. Jiljí, jehož správce byl dosazován přímo českými králi.
V období po husitských válkách došlo k hospodářskému úpadku Mirotic. Král Zikmund daroval dědičně mirotické rychtářství Přibíkovi ze Zahrádky a Ondřejovi z Řásenic i se všemi hospodářskými právy a výsadami. V polovině 15. století se Mirotice dostaly do zástavního držení pánů Lvů z Rožmitálu. Ze svobodného městečka se tak stalo městečko poddanské. Během 16. století byl rozvoj Mirotic narušován spory mezi pány z Rožmitálu a zástavními držiteli královského panství zvíkovského Švamberky. V roce 1544 připadly Mirotice správou ke královskému hradu Zvíkovu.
Miroticím se nevyhnuly přírodní, ani válečné katastrofy. Kromě častých požárů přinesla pohromu především první léta třicetileté války, kdy bylo město vypáleno a takřka se vylidnilo. Hrůzné události pokračovaly během celého válečného konfliktu a k částečnému oživení života ve městě došlo až na konci 17. století. V té době koupil Mirotice premonstrátský klášter ve Schläglu v Horním Rakousku. Došlo k rekonstrukci poničených domů, oživení činnosti řemeslníků a konsolidaci městského hospodářství. Souviselo to i s germanizací městečka. S přílivem nového obyvatelstva narůstala i městská zástavba, která však byla postižena rozsáhlým požárem v roce 1811. V 19. století se z Mirotic stalo jedno z hlavních center obrozeneckého hnutí. Mezi významnými obroditeli vyčnívá především otec Mikoláše Alše – František Aleš. V průběhu této doby zůstávaly Mirotice drobným zemědělsko – živnostenským městečkem a tuto charakteristiku si udržely do dnešních dní.
Co je k vidění
Nejvýraznější památkou Mirotice je kostel sv. Jiljí, který se nachází západním směrem od náměstí. Poslední pseudorománská přestavba proběhla v 2. polovině 19. století. Upomínkou na slavného malíře Mikoláše Alše je replika jeho rodného domu. Z dalších cenných objektů upozorňujme na barokní kapličku svatého Jana Nepomuckého či na technickou památku v podobě mostu přes řeku Lomnici.
Zajímavost
Při spojeneckém náletu v dubnu roku 1945 byla srovnána se zemí židovská synagoga, upomínající na početnou židovskou komunitu, žijící ve městě.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1460 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz