Miroslav
Miroslav
Nevelké město Miroslav leží v Jihomoravském kraji, ve Znojemské okrese, přibližně 45 km jihozápadním směrem od moravské metropole Brna. Rozkládá se mezi Bobravskou vrchovinou a Dyjsko-svrateckým úvalem. V okolí města se nacházejí desítky hektarů rozlehlých vinic a severovýchodním směrem od města pak ovocný sad. Jihozápadním směrem od Miroslavi pak narazíme na vodní nádrž Oleskovice, v jejíž jižní…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Jihomoravský kraj
- Okres
- Znojmo
- Obec
- Miroslav
Nevelké město Miroslav leží v Jihomoravském kraji, ve Znojemské okrese, přibližně 45 km jihozápadním směrem od moravské metropole Brna. Rozkládá se mezi Bobravskou vrchovinou a Dyjsko-svrateckým úvalem. V okolí města se nacházejí desítky hektarů rozlehlých vinic a severovýchodním směrem od města pak ovocný sad. Jihozápadním směrem od Miroslavi pak narazíme na vodní nádrž Oleskovice, v jejíž jižní části funguje v letních měsících lyžařský vlek pro vodní lyžování. Městem neprocházejí žádné značené turistické tratě a křižuje se zde několik lokálních cyklostezek. Z těch dálkových pak doporučujeme Znojemskou trasu. V současné době zde žije necelých 3000 obyvatel na území o katastrální výměře 26,60 km².
Historie
První písemné doklady o existenci obce Miroslav pocházejí z roku 1222, kdy český král Přemysl Otakar I. potvrdil písemnou listinou věnování vinného desátku rajhradským benediktinům. Současná podoba města Miroslav se formovala v průběhu 14. století, kdy došlo ke spojení tří původně samostatných obcí (České vsi, Václavova a Mitterdorfu). Během vlády Valeckých z Mírova došlo k povýšení Miroslavi na městečko (1533). Obživu zdejším obyvatelům zaručovalo především pěstování, výroba a prodej vína. K hospodářskému rozvoji města v době raného novověku významně přispěla rozsáhlá židovská komunita, která ovládala veškerý obchod v Miroslavi během období před třicetiletou válkou. Většina židovského obyvatelstva žijícího v Miroslavi nepřežila nucené deportace a pobyt v koncentračních táborech. Povýšení na město pak Miroslav dosáhla v roce 1965, ačkoliv o něj usilovala již ve 20. a 30. letech minulého století.
Co je k vidění
Jednou z dominant města je mohutná budova miroslavského zámku. První zmínky o něm pocházejí již z roku 1387. V současné době je objekt nevyužíván. Pouze u vchodu je malé muzeum města. Návštěvníky by mohla upoutat zejména sklípková klenba v bývalé soudní síni. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na chrám sv. Petra a Pavla, který představuje nejvýznamnější barokní památku ve městě. Sepětí města s klášterem v Louce dokládají i další barokní památky – vinný sklep, sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána či sýpka. Z roku 1846 pak pochází evangelický kostel, který byl podle nařízení tolerančního patentu postaven bez věže a mimo hlavní komunikaci.
Zajímavost
Novou dominantou města je ocelová plastika "Radost", která je dílem akademického sochaře Pavla Krbálka. Tvorbu tohoto umělce si lze zrekapitulovat ve stálé expozici, umístěné v malém sále kulturního domu.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5195 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz