Statistika našeho portálu

  • 103 544 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Město Albrechtice

Město Albrechtice

Město se zajímavým názvem Město Albrechtice leží v Moravskoslezském kraji, přibližně 13 km severozápadním směrem od města Krnov, v Bruntálském okrese. Nedaleko od Albrechtic leží hranice s Polskem a městem samotným protéká řeka Opavice. Nedaleko od Albrechtic se zdvihají vrcholky Jeseníků a celá zdejší oblast je především v letních měsících vyhledávaným centrem turistického ruchu. Ze soustavy něk…

Adresa a kontaktní informace

Město se zajímavým názvem Město Albrechtice leží v Moravskoslezském kraji, přibližně 13 km severozápadním směrem od města Krnov, v Bruntálském okrese. Nedaleko od Albrechtic leží hranice s Polskem a městem samotným protéká řeka Opavice. Nedaleko od Albrechtic se zdvihají vrcholky Jeseníků a celá zdejší oblast je především v letních měsících vyhledávaným centrem turistického ruchu. Ze soustavy několika rozlehlých rybníků upozorňujeme na ten největší – Celňák. Cyklisty upozorňujeme na dvě značené cyklostezky, které městem procházejí. V nedalekých Holčovicích se nachází vyhledávané muzeum plastik pravěkých zvířat. V současné době žije ve Městě Albrechticích více než 3 600 obyvatel na území o katastrální výměře 65,27 km².

Historie

V písemných pramenech jsou Albrechtice poprvé zmiňovány v roce 1377, kdy se po smrti knížete Mikuláše II. dělilo opavské knížectví. Albrechtické panství na konci 14. století připadlo markraběti Joštovi a následně známému rytířskému rodu Stošů. Během války mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem bylo městečko i s tvrzí obléháno a následně i dobyto. Stalo se tak v roce 1474.

Albrechtice se povýšení na městečko dočkaly na konci 15. století, kdy tak učinil král Vladislav II., na přání Adolfa Makroty. Makrotové odprodali Albrechtice pánům z Fulštejna, kteří zde vládli až do konce 16. století. Po porážce stavovského povstání připadlo městečko jezuitským misionářům. Ti se zasloužili nejen o rekatolizaci zdejších obyvatel, ale i značný hospodářský vzestup. Vlastnili Albrechtice až do roku 1773, kdy je převzala císařsko-královská dvorní komora. Marie Terezie je o tři roky později povýšila na municipální město a Albrechtice tak získaly vlastní samosprávu a soudní pravomoc.
Během válek o bavorských dědictví utrpěli zdejší obyvatelé značné škody, neboť zde řádili především pruští vojáci, kteří Albrechtice takřka kompletně vyrabovali. Po válečných útrapách se přidala přírodní katastrofa, kdy v roce 1813 Albrechtice zatopila řeka. K oživení průmyslu přispěla nově vzniklá válcovna plechu, která zaměstnávala mnoho zdejších obyvatel. Během dvacátého století poklesl počet obyvatel žijících v Albrechticích přibližně o čtyřicet procent.

Co je k vidění

Zjevnou dominantou města je pozdně barokní kostel Navštívení Panny Marie, který byl postaven na konci 18. století. Na svou bývalou slávu může již jen vzpomínat empírový Nový zámek, ležící na západním okraji obce. Z nemnoha sochařských památek upozorňujeme na sloup sv. Anny, který nechal postavit Jan Ambrož Kravutschke. Budova dnešního městského úřadu byla vystavěna na počátku minulého století v romantizujícím slohu. Ze sakrálních staveb zaujme ještě kostel Povýšení svatého Kříže.

Zajímavost

Zdejší zámek stojí na místě středověké tvrze a na konci 17. století prošel barokní přestavbou. Kolem objektu zámku se rozléhá úchvatný park.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 29. prosinec

Dnes má svátek Judita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete