Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Městec Králové

Městec Králové

Město Městec Králové leží ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, severovýchodním směrem od města Poděbrady. Rozkládá se ve východní části České Tabule, v blízkosti toku Štítarského potoka. V této oblasti je vybudována soustava několika rybníků, přičemž tím největším je Jakubský rybník. V letních měsících návštěvníci jistě ocení oblast Žehuňské obory a rozlehlou vodní plochu Žehuňskéh…

Adresa a kontaktní informace

Město Městec Králové leží ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, severovýchodním směrem od města Poděbrady. Rozkládá se ve východní části České Tabule, v blízkosti toku Štítarského potoka. V této oblasti je vybudována soustava několika rybníků, přičemž tím největším je Jakubský rybník. V letních měsících návštěvníci jistě ocení oblast Žehuňské obory a rozlehlou vodní plochu Žehuňského rybníka. Městcem neprochází žádná cyklistická trasa a vede tudy pouze jedna turistická cesta. V okolí města se nachází několik kulturně cenných památek (lidová architektura v obci Vinice, lovecký zámeček v Oboře Kněžičky či lovecký zámeček ve Vlkově nad Lesy). V současné době zde žije přibližně 2 800 obyvatel na území o katastrální výměře 19,87 km².

Historie

V písemných pramenech se s Městcem Králové setkáváme poprvé v roce 1300. Původní osadu existující při slezské cestě z Hradce Králové do Prahy povýšil král Přemysl Otakar II. na město a daroval mu znak lva a několik městských výsad. Císař Karel IV. zastavil Městec své manželce Anně Svídnické. Ta postoupila v roce 1373 své právo Petru z Vartemberka a z Kosti. V době vrcholného středověku se zdejší majitelé často střídali. Během husitských válek bylo město vážně poškozeno a výrazně zchudlo.

Během 16. století připadl Městec do majetku Jana Trčky z Lípy a na Lipnici. Císař Rudolf II. jej pak prodal za 3 000 tolarů královskému podkomořímu Burianu Trčkovi z Lípy. Marie z Martinic jej pak spojila s panstvím dymokurským na Dymokurech, jehož osudy pak Městec sdílel. Nepříjemnou událostí pro další vývoj města byl rozsáhlý požár v roce 1610 a následně i události třicetileté války. Město bylo natolik zničeno, že zde v roce 1673 existovalo pouze necelých 60 stavení. Katastrofou byl i další požár z roku 1680.

Většina listinných památek byla zničena během dalšího požáru v roce 1746. Na konci 18. století se k velkému množství pohrom a katastrof přidala ještě epidemie moru. Největší požár však město postihl v roce 1792, kdy shořela takřka veškerá zástavba v Městci. Nová radnice byla postavena v roce 1799 a byl to zároveň symbolický moment nového vzepjetí města. V roce 1870 byl založen akciový cukrovar. O několik let později byla otevřena nemocnice, měšťanská škola či městská spořitelna.

Co je k vidění

Na pěkném Náměstí Republiky stojí nádherný kostel svaté Markéty, který prošel barokní přestavbou. Ve středu náměstí pak stojí budova radnice, postavená po požáru v roce 1792. Na území města se dochovaly venkovské domy, postavené většinou v 19. století. V parku u kostela stojí sochy svatého Floriána a Jana Nepomuckého. Pomník pak upomíná na činnost Františka Palackého.

Zajímavost

Kdo má zájem o nevšední zážitek při nákupech všeho druhu, může zavítat do zdejší tržnice, která je položena při vyústění ulic na náměstí.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete