Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Mečeříž

Mečeříž

Obec Mečeříž leží ve Středočeském kraji, přibližně dvacet kilometrů jihozápadním směrem od Mladé Boleslavi a 7 kilometrů západním směrem od Benátek nad Jizerou. V nevelké obci najdeme veškeré důležitou občanskou vybavenost, včetně obchodů a drobných řemeslníků. Z pamětihodností je třeba upozornit na kostel Povýšení svatého Kříže či starobylou zvonici. Návštěvníci sem přijíždějí především za příje…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Mečeříž leží ve Středočeském kraji, přibližně dvacet kilometrů jihozápadním směrem od Mladé Boleslavi a 7 kilometrů západním směrem od Benátek nad Jizerou. V nevelké obci najdeme veškeré důležitou občanskou vybavenost, včetně obchodů a drobných řemeslníků. Z pamětihodností je třeba upozornit na kostel Povýšení svatého Kříže či starobylou zvonici. Návštěvníci sem přijíždějí především za příjemnou procházkou po okolní přírodě, která je vyhlášeným teritoriem pro náruživé houbaře. V současné době žije v Mečeříži přibližně 400 obyvatel na území o katastrální výměře 7,06 km².

Historie

Dle odborné literatury lze odhadovat vznik městečka Mečeříž již v 11. století. Historií Mladoboleslavska se zabýval především Zdeněk Kalista, dle kterého český kníže Břetislav I. založil kolegiátní chrám ve Staré Boleslavi a daroval sboru jeho kleriků vesnice a důchody v Čechách, mezi kterými je jmenována i jistá Mlicaris (Mečeříž). Díky tomu je Mečeříž považována za jednu z nejstarších obcí na Mladoboleslavsku. Relevantní historické dokumenty dokazují, že v roce 1344 zde stála fara, která byla díky označení "chudá" osvobozena od papežských desátků. O třicet let později disponuje Mečeříž již právem trhovým a je v dobových listinách uváděna jako město. Dle bývalého názvu "Na Hrádku" lze odhadovat, že zde kdysi stál hrad či tvrz, které však nejsou jakkoliv historicky podloženy. K roku 1384 je relevantně doložena existence školy a kostela. V roce 1620 bylo městečko vydrancováno a vypáleno polskými kozáky, vedenými knížetem Lysovským. Tento incident přinesl smrt většině tehdejších obyvatel a k opětovnému rozvoji obce došlo až na konci 17. století. Zajímavostí novodobých dějin je fakt, že Mečeříž byla elektrifikována na počátku 20. století, tedy dříve než Benátky nad Jizerou či Stará Boleslav.

Co je k vidění

Nejvýznamnější památkou a zároveň jasnou dominantou obce je kostel Povýšení svatého Kříže a přilehlá zvonice. Většinu návštěvníků však přiláká okolní příroda, která je vyhledávanou turistickou destinací. Krajina má převážně rovinatý charakter a je protkána desítkami malebných hájků. Upozorňujeme na dvě vzácné lípy, které rostou před kostelem. Ta vlevo má statut chráněného stromu a dle legendy byla vysazena v době vypálení obce polskými kozáky.

Zajímavost

V druhé polovině minulého století nepozorné děti hrající si v dutině jedné z lip zapálily oheň, který s přispěním silného větru zasloužil o vylomení části kmene.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete