Manětín
Manětín
V severní části Plzeňského okresu se nachází město Manětín, které zahrnuje dalších 14 vsí a obklopují jej husté lesy. Malebná poloha v údolí tvořeném Manětínským potokem, každoročně přiláká velké množství turistů, kteří obdivují nejen skvostný barokní zámek, ale i další pozoruhodné svědky dávné minulosti. V současné době má Manětín katastrální výměru 84,65 km², na které žije necelých 1 3…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Plzeň-sever
- Obec
- Manětín
Fotogalerie k článku
V severní části Plzeňského okresu se nachází město Manětín, které zahrnuje dalších 14 vsí a obklopují jej husté lesy. Malebná poloha v údolí tvořeném Manětínským potokem, každoročně přiláká velké množství turistů, kteří obdivují nejen skvostný barokní zámek, ale i další pozoruhodné svědky dávné minulosti. V současné době má Manětín katastrální výměru 84,65 km², na které žije necelých 1 300 obyvatel.
Historie
Městečko Manětín se poprvé v písemných pramenech připomíná v roce 1169, kdy král Vladislav II. daroval zdejší újezd řádu pražských johanitů. Ti si zde v roce 1187 zřídili komendu a vymohli si na králi Václavovi II. pro Manětín právo soudní a hradební. Nedaleko kostela pak postavili tvrz s klášterem.
V roce 1420 skončilo období vlády johanitů nad zdejším panstvím, neboť to bylo králem Zikmundem Lucemburským zastaveno Bohuslavovi ze Švamberka. Po zajetí Bohuslava husitskými vojsky, získává Manětínsko Hynek Krušina ze Švamberka. V polovině 15. století zdědil Manětín i s devatenácti vesnicemi Hynkův syn Bohuslav, který stál v čele odboje proti Jiřímu z Poděbrad. Přední signatář Zelenohorské jednoty se v roce 1468 spojil s křižáky a poplenil s nimi západní Čechy. V roce 1483 pak připojil Manětínsko ke Krasíkovu.
V polovině 16. století se novým majitelem Manětína stal Jeroným Šlik z Holíče a na Rabštejně. Jeho syn Jáchym prodal Manětín a čtyři vsi v roce 1560 Jeronýmu Hrobčickému. Ten panství výrazně rozšířil a zasloužil se o výstavbu renesančního zámku, který nám do dnešním dnů připomíná renesanční portál. Během třicetileté války zažíval Manětín neklidné časy. Definitivními vlastníky se v roce 1639 stali Lažanští z Bukové, konkrétně Ferdinand Rudolf Lažanský z Bukové. Majetkem tohoto starobylého rodu zůstal Manětín až do roku 1945. Z této etapy je třeba ještě připomenout destruktivní požár v roce 1712, který poničil především zdejší zámek. Podle plánů J. B. Santiniho byl zámek následně zcela přestavěn. Během 18. století se stal Manětín opravdovým centrem širokého spektra významných umělců.
Co je k vidění
Manětín se často uvádí jako perla barokní architektury západních Čech. Zásadní podíl na tomto označení má nádherný zámek, který je přístupný pro veřejnost i velký počet barokních soch rozesetých po celém městě. Za návštěvu jistě stojí i poutní kostel sv. Barbory či kostel sv. Jana Křtitele. V centru města na náměstí, lze obdivovat dochované barokní domy.
Zajímavost
Jižním směrem od města se nachází přírodní park Manětínská a cestou na sever lze narazit na přírodní park Horní Střela. Ideální pro pěší i cykloturisty.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2124 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz