Luby
Luby
Město Luby leží v Karlovarském kraji, přibližně 20 kilometrů severním směrem od okresního města Cheb. Velkou oblibu si Luby získaly díky unikátní okolní přírodě tvořené malebnými lesy Krušných hor a především výrobou strunných hudebních nástrojů, zvláště houslí. Severovýchodním směrem od Lub leží vyhledávané lázeňské město Františkovy Lázně. Nedaleko je i hranice s Německem.Ve městě je rozhraní p…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Karlovarský kraj
- Okres
- Cheb
- Obec
- Luby
Město Luby leží v Karlovarském kraji, přibližně 20 kilometrů severním směrem od okresního města Cheb. Velkou oblibu si Luby získaly díky unikátní okolní přírodě tvořené malebnými lesy Krušných hor a především výrobou strunných hudebních nástrojů, zvláště houslí. Severovýchodním směrem od Lub leží vyhledávané lázeňské město Františkovy Lázně. Nedaleko je i hranice s Německem.Ve městě je rozhraní přírodního parku Leopoldovy hamry a přírodního parku Kamenné vrchy. Severním směrem od města je ruina bývalého zámku, která je obklopena parkem. V něm je vybudováno golfové hřiště. Dobré spojení s okolím zajišťuje i železniční trať z Chebu do Lub. Na požádání je možno navštívit i muzeum hudebních nástrojů. V současné době žije v Lubech více než 2 400 obyvatel na území o katastrální rozloze 30,71 km².
Historie
Současné město Luby bylo po celou dobu středověku nazýváno Schönbach. V roce 1149 postoupil německý král Konrád III území Lubů budoucímu českému králi Vladislavu II. Ten je roku 1165 daroval waldsassenskému klášteru v Bavorsku. Pod vládou kláštera zůstal Schönbach po dobu 200 let. V roce 1319 byl přičiněním opata kláštera Johanna III. povýšen Schönbach z vesnice na město a obdarován stejnými právy, jakými se těšilo město Cheb.
V roce 1354 nabídl ve finanční nouzi Rüdiger ze Sparnecku město králi Karlovi IV. V roce 1370 Karel IV. změnil Luby na rodinný majetek českých králů. Přibližně v polovině 15. století zakoupil Luby s okolním územím Matyáš Šlik. Lubsko vlastnili Šlikové až do roku 1547. Nový majitel Jindřich z Písnice se do historie města zapsal vystavěním zámku v letech 1604-1608. V majetku rodů Písniců zůstalo lubské panství až do roku 1739. Od té doby až do roku 1840 se zde vystřídalo pět různých majitelů. Z nemnoha dalších informací o Lubech vyplývá, že tudy v roce 1795 projížděl Johann Goethe, v srpnu 1868 byl otevřen první poštovní úřad a nové radnice se zdejší obyvatelé dočkali v roce 1882. Pokrokem pro město byla výstavba městské elektrárny v roce 1899. O rok později byla vybudována železniční trať mezi Tršnicemi a Luby.
Co je k vidění
Dominantou města je kostel svatého Ondřeje, který byl postaven v závěru 17. století. V roce 1716 prodělal kostel barokní přestavbu. Nad kostelem se zvedá renesanční věž. Upomínkou na dlouhou tradici výroby strunných nástrojů je nejen expozice zdejšího muzea, ale i socha Houslaře stojícího na zeměkouli nedaleko náměstí. Kousek odtud najdeme Mariánský sloup z roku 1699. Nedaleko od Lub bylo vybudováno golfové hřiště s dřevěnou rozhlednou či skalní útvar Vysoký kámen v krásnou vyhlídkou.
Zajímavost
Každoročně se v září koná tzv. Lubský podzim. Jde o kulturní akci s poutí a jarmarkem, atrakcemi a mnoha doprovodnými zajímavostmi.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2304 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz