Loštice
Loštice
Město Loštice leží v Olomouckém kraji, v nejjižnější části šumperského okresu, na řece Třebůvce. Rozkládá se v nejsevernějším cípu, Hané, v předhůří Jeseníku, v nadmořské výšce 260 m. Širokou popularitu si získalo především díky výrobě vyhlášených Olomouckých syrečků. Těm je věnováno i zdejší muzeum, kde jsou k vidění stroje a zařízení používané při jejich výrobě. Loštice jsou i ideáln…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Šumperk
- Obec
- Loštice
Město Loštice leží v Olomouckém kraji, v nejjižnější části šumperského okresu, na řece Třebůvce. Rozkládá se v nejsevernějším cípu, Hané, v předhůří Jeseníku, v nadmořské výšce 260 m. Širokou popularitu si získalo především díky výrobě vyhlášených Olomouckých syrečků. Těm je věnováno i zdejší muzeum, kde jsou k vidění stroje a zařízení používané při jejich výrobě. Loštice jsou i ideálním výchozím místem pro turistické a cyklistické výlety. Východním směrem od města se rozkládá oblast Litovelského Pomoraví. Jižním směrem od města se pak nachází obec Bouzov, kde se rozkládá i stejnojmenný hrad. Vedle Loštice patří do katastru města i místní část Žádlovice, kde stojí veřejnosti nepřístupný zámek. V současné době žije ve městě přibližně 3000 obyvatel na území o katastrální výměře 11,99 km².
Historie
Zdejší kostel byl postaven již na počátku 13. století. Obec samotná se však v písemných pramenech objevuje poprvé v roce 1267, kdy olomoucký biskup Bruno ze Schauenburka přikoupil od jistého Petra z Loštic, tři popluží u Mohelnice. Prvním známým majitelem pak byl Půta z Vildenburka, který zde také sídlil. V roce 1378 již byly Loštice uváděny jako městečko a pravidelně se zde konaly výroční svatopetrské i týdenní trhy. Na počátku 15. století převzal bouzovské panství Boček z Kunštátu a na Poděbradech. Po jeho smrti zdědil panství jeho syn Boček mladší a následně Jiří z Poděbrad. Od něj pak městečko obdrželo právo druhého výročního trhu.
V polovině 16. století prodal Václav Haugvic bouzovské panství s Lošticemi Prokopu Podstatskému z Prusinovic. Ten potvrdil stará statuta a výsady několika zdejším cechům a i díky tomu se z Loštic stalo významné město s rozvinutými řemesly a prosperujícím průmyslem. Rozkvět trval až do roku 1619, kdy se začaly neblaze projevovat důsledky vypuknuvší třicetileté války. V roce 1635 dokonce město zcela vyhořelo. Obnova Loštic trvala dlouhá desetiletí a nerodila se snadno. Rok 1712 je důležitý v tom smyslu, že se objevuje první zmínka o výrobě místních tvarůžků. Na počátku 19. století zde byla založena vlčická papírna a o několik let později dokončena výstavba císařské silnice z Litovle do Mohelnice. Železniční spojení se však městečku osudově vyhnulo. Ve druhé polovině minulého století byla zbourána část náměstí a na jejím místě bylo postaveno nákupní středisko.
Co je k vidění
Návštěvníka zaujme především kostel svatého Prokopa, ve kterém se zachovalo původní románské jádro. Do dnešní podoby byl upraven v předminulém století. Za návštěvu jistě stojí i budova radnice přestavěná v novogotickém slohu. Ve středu náměstí se nachází kašna se sochou svatého Svatopluka z konce 19. století. Kousek od Tišic se rozkládá i židovský hřbitov, založený v roce 1554. Město je členem mikroregionu Mohelnicko. K návštěvě tak láká například lovecko-lesnické muzeum v nedalekém Úsově.
Zajímavost
Nejzajímavější kulturní a společenskou událostí ve městě jsou tradiční "Slavnosti hudby a tvarůžků". Pěší turisty jistě zaujme i "Putování za Loštickým tvarůžkem".
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5625 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz