Lomnice nad Popelkou
Lomnice nad Popelkou
Město Lomnice nad Popelkou leží v Libereckém kraji, přibližně 9 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Semily. Rozkládá se v úvalu řeky Popelky, na pomezí Českého ráje a Podkrkonoší. Návštěvník se může při svých výletech pokochat úžasnou okolní přírodou či si ve městě samotném vybrat z bohaté nabídky sportovních a kulturních akcí. Z turistických cílů v okolí upozorňujeme na zříceniny h…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Liberecký kraj
- Okres
- Semily
- Obec
- Lomnice nad Popelkou
Město Lomnice nad Popelkou leží v Libereckém kraji, přibližně 9 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Semily. Rozkládá se v úvalu řeky Popelky, na pomezí Českého ráje a Podkrkonoší. Návštěvník se může při svých výletech pokochat úžasnou okolní přírodou či si ve městě samotném vybrat z bohaté nabídky sportovních a kulturních akcí. Z turistických cílů v okolí upozorňujeme na zříceniny hradů Bradlec a Kumburk, Smetanovu vyhlídku či nedalekou rozhlednu. Pro velké odvážlivce je k dispozici areál skokanských můstků, sportovní letiště a Lázeňský dům. V místní části Karlov se nachází unikátní městská památková rezervace, čítající několik desítek původních roubených domů a dřevěnou zvonici. V současné době žije v Lomnici nad Popelkou přibližně 5 900 obyvatel na území o katastrální výměře 25,57 km².
Historie
K osídlení oblasti Lomnicka došlo přibližně ve 12. století slovanskými kolonisty, kteří sem přišli z jihovýchodní Evropy. Obec samotná pak byla založena na počátku 13. století. V písemných pramenech je zmiňována poprvé v roce 1354 (v Soudní knize města Jičína). Na konci 14. století se dostala do držení rodu Košíků z Rožďalovic a z Lomnice. Z dalších významných majitelů jmenujme Aleše z Šanova, Jana Bílského z Kařišova či Jana z Černína.
Václav Štěpanický z Valdštejna přestavěl v roce 1557 středověkou tvrz na renesanční zámek. Ten měl kruhový půdorys a byl chráněn dvojí hradební zdí a příkopem. V roce 1590 postihl město i zámek ničivý požár. Po vypuknutí třicetileté války se Lomnice dostala do držení Albrechta z Valdštejna. Po jeho smrti (1634) získala město zpět do vlastnictví Eliška Žerotínská z Valdštejna. Od poloviny 17. století patřilo město významnému rodu Morzinů. Obyvatelé se převážně živili zemědělskými pracemi a tkalcovstvím. Na počátku 19. století začala výroba vyhlášených lomnických sucharů, označovaných cvibaky. O několik let později zde svou činnost zahájila i továrna na výrobu stanů. V roce 1906 pak byla dokončena výstavba železniční trati. Historické jádro města bylo poničeno při necitlivé přestavbě ve druhé polovině minulého století.
Co je k vidění
Při prohlídce města nezapomeňte na unikátní Husovo náměstí, kde se nachází novogotická radnice, pomník Mistra Jana Husa, morový sloup, barokní kašna, zámek z 18. století, městské muzeum a barokní kostel sv. Mikuláše. Lidovou architekturu pak můžeme obdivovat v památkové rezervaci Karlovské náměstí. Pro vyznavače lyžování je připraveno několik sjezdovek i značených běžeckých tras v lyžařském areálu.
Zajímavost
Z tipů na výlet doporučujeme návštěvu Tábora, kde najdeme rozhlednu, sezónní informační středisko či barokní kostel Proměnění Páně. Přírodní zajímavostí je pak areál Obora s koupalištěm a loveckým zámečkem.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2956 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Auto-moto-Farmářské a bleší trhy Tu…
29.03.2025 - 29.03.2025
Stružinec, Tuhaň, 51251
Všechny zveme do obce Tuhaň u Semil, na tradiční auto-moto, farmářské a bleší trhy.
Sváteční auto moto farmářské a bleš…
08.05.2025 - 08.05.2025
Obec Tuhaň na Semilsku…
Akce s více než 45letou tradicí, dříve známá pod názvem - ,,burza Chuchelna,,. Nyní v obci Tuhaň na Semilsku, rodná…