Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Loket

Loket

V severovýchodní částí Sokolovského kraje leží město Loket, spadající do Karlovarského kraje. Dominantou města je středověký hrad Loket, s jehož osudy byly dějiny města úzce spojeny. Jedná o vyhledávané turistické centrum západočeského lázeňského trojúhelníku. Kromě bájného hradu je lákadlem pro návštěvníky Lokte řeka Ohře, kterou každoročně sjíždějí stovky vodáků. Z přírodních zajímavostí zaujme…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Karlovarský kraj
Okres
Sokolov
Obec
Loket

Fotogalerie k článku

V severovýchodní částí Sokolovského kraje leží město Loket, spadající do Karlovarského kraje. Dominantou města je středověký hrad Loket, s jehož osudy byly dějiny města úzce spojeny. Jedná o vyhledávané turistické centrum západočeského lázeňského trojúhelníku. Kromě bájného hradu je lákadlem pro návštěvníky Lokte řeka Ohře, kterou každoročně sjíždějí stovky vodáků. Z přírodních zajímavostí zaujme i nedaleká chráněná památka Svatošské skály, která je oblíbena především mezi rekreačními horolezci. V Lokti žije více než 3 100 na území o katastrální výměře 26,74 km2.

Historie

Na ostrohu nad řekou Ohří vzniklo v polovině 15. století město Loket, které se vyvinulo z předhradí královského hradu. Rychlého rozpuku dosáhlo díky přenesení sídla krajského úřadu na hrad Loket. Oblast Loketska těžila z výhodné polohy na obchodní stezce vedoucí z Chebu do Prahy.

Během 14. století se z hradu stalo dočasné sídlo členů královského rodu. Po roce 1319 se sem uchýlila Eliška Přemyslovna se synem Václavem, budoucím králem a císařem Karlem IV. Ten zde byl na otcův rozkaz dokonce uvězněn. Jan Lucemburský udělil Lokti v roce 1337 práva, kterými disponovala pouze královská města. Během husitských válek zůstalo město věrně stát po boku císaře Zikmunda a ubránilo se vojenským výpadům husitů. Za výpomoc ve válkách udělil Zikmund město kancléři Kašparu Šlikovi. Šlikové spravovali panství až do roku 1547. V tomto roce se měšťanům vyplatila věrnost králi Ferdinandovi. Během následujících let dostali občané do správy loketské purkrabství s panstvími Kynšperkem, Hertenberkem a Luby. V roce 1598 se Loket stal svobodným královským městem.

V důsledku katastrofálních událostí třicetileté války začal pozvolný úpadek hradu i města Lokte. Většina Loketského kraje připadla ve druhé polovině 17. století Žatecku. V roce 1725 pak bylo město poničeno velkým požárem. Na konci století byl dokonce středověký hrad přestaven na věznici.  V 19. století pozvedla význam Lokte především porcelánka, založená bratry Haidingery, kteří ji řídili necelých 50 let. Porcelánka zajišťovala obživu velkému množství zdejších obyvatel, podobně jako nově založená továrna na skleněné zboží.

Co je k vidění

Hlavní atrakcí Lokte je samozřejmě objekt středověkého hradu, postavený ve 12. století jako pohraniční pevnost. Ze sakrálních staveb zaujme barokní kostel sv. Václava či barokní kaple svaté Anny. Na jižním náměstí stojí monumentální budova radnice, vystavěná v raně barokním slohu. Z kulturních akcí zaujme především repertoár přírodního divadla, otevřeného v roce 1949.

Zajímavost

K dalším tipům na výlet patří návštěva nedalekého zámku a města Bečov nad Teplou, rozhledny Krásenský vrch či chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete