Litvínov
Litvínov
Město Litvínov leží v severozápadních Čechách na úpatí Krušných hor, 30 km západně od Ústí nad Labem. Jižní směrem od města se nachází Mostecká hnědouhelná pánev, ve které se nalézá velké množství kališť. Litvínov je známým střediskem textilního a především chemického průmyslu a představuje též křižovatku dálkových ropovodů. V současnosti zde žije přibližně 27 000 obyvatel a katastrální výměra mě…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Most
- Obec
- Litvínov
Fotogalerie k článku
Město Litvínov leží v severozápadních Čechách na úpatí Krušných hor, 30 km západně od Ústí nad Labem. Jižní směrem od města se nachází Mostecká hnědouhelná pánev, ve které se nalézá velké množství kališť. Litvínov je známým střediskem textilního a především chemického průmyslu a představuje též křižovatku dálkových ropovodů. V současnosti zde žije přibližně 27 000 obyvatel a katastrální výměra města je 40,70 km2.Historie
Založení Litvínova souvisí s osídlováním podkrušnohorské oblasti slovanským lidem v průběhu 13. a 14. století. Přesný rok vzniku osady neznáme, neboť možné konkrétnější informace shořely v zemských deskách při požáru v roce 1541. Nejstarším záznamem potvrzujícím existenci Litvinova je tak záznam v papežském daňovém rejstříku z roku 1352.
Držitelé celého panství, pod které Litvínov spadal se často měnili. Prvními známými byli Goblencové, následně páni z Koldic a částečně i rod Hrabišiců. Podrobnější zprávy o městě nepřináší ani období husitských válek. Celé podhůří Krušných hor se stalo součástí České koruny za vlády krále Jiřího z Poděbrad. V 16. století se velmi rozmohlo dolování rud a s ním souviselo i hustější zalidnění celé oblasti. S nově příchozími se v oblasti rozšiřovala i luteránská víra. Litvínov se dostává pod správu pana Kašpara z Jahnu, který v roce 1509 prodal celé panství Zikmundovi z Duban. V závěru 16. století město spravuje rod Lobkoviců, který v roce 1642 předal celé panství do vlastnictví rodu Valdštejnů. Ti spravovali zdejší oblast po dobu 300 let.
Období třicetileté války znamenalo pro celou oblast, Litvínov nevyjímaje, dobu úpadku a neštěstí. Vojenské oddíly si při svých taženích počínaly tvrdě a nevybíravě. Svízelná situace se začala zlepšovat až na přelomu 17. a 18. století, kdy se zvětšuje i počet obyvatel. Vznikají první manufaktury, orientované především na výrobu sukna a punčoch. Odbyt místních výrobků klesal až po skončení napoleonských válek. V roce 1818 započala výroba hraček a dřevěného soustruženého zboží, kterou zavedl saský občan C. G. Krause.
Nová éra výroby přišla se zavedením parního stroje. Továrny produkovaly především bavlnářské výrobky a v roce 1929 byla vystavěna přádelna a tkalcovna. S koncem 19. století je spojován rozmach těžby uhlí, kterému napomohla výstavba další části Ústecko-teplické dráhy, procházející Mostem až do Chomutova. Orientaci na chemický průmysl určila po roce 1945 rekonstrukce a zprovoznění chemičky. Chemička si však vyžádala i značné oběti na lidských životech, při kterých došlo během několika havárií. Tou nejhorší je nepochybně havárie z roku 1974, při které zahynulo 16 lidí.
Co je k vidění
Nejvýznamnější památkou města Litvínova je kostel sv. Michaela archanděla, nacházející se na Masarykově náměstí. Ten je zároveň chráněnou památkou. Na zadní trakt kostela navazují Voigtovy sady, ve kterých je umístěno několik barokních plastik. Návštěvník Litvínova by neměl vynechat procházku Smetanovou ulicí, která nabízí několik zrekonstruovaných secesních domů. Městská Galerie je umístěna v barokní budově bývalé radnice na náměstí T. G. Masaryka. Poblíž Mostecké ulice se nachází zámek Valdštejnů, který se v současnosti využívá jako obřadní síň města.
Zajímavost
Směrem na východ od Litvínova se nachází několik rybníků. Pro zájemce o chemický průmysl je vhodným tipem na exkurzi průmyslová oblast patřící Chemopetrolu, která se rozkládá jižně od města. A samozřejmě velká hokejová tradice.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2706 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz