Litovel
Litovel
Město Litovel leží na Severní Moravě, přibližně 10 km severozápadním směrem od krajského města Olomouc. Poloha v srdci chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví společně s mnoha architektonickými i přírodními skvosty mu zajistila všeobecně používanou přezdívku "Hanácké Benátky". Jistě to souvisí i s řekou Moravou, která městem protéká a vytváří zde šest ramen. Na poměrně široké rozl…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Olomouc
- Obec
- Litovel
Historie
Založení města Litovle spadá do období vnější kolonizace českých a moravských zemí v druhé polovině 13. století. Král Přemysl Otakar II. se pro toto místo rozhodl i s ohledem na existenci slovanské rybářské vsi, která se rozkládala na místě dnešního Starého města. Připomínají ji i kapr a štika, umístnění v současném městském znaku.
V písemných pramenech se první zmínky o Litovli objevují v roce 1287. Během dalších několika desítek let bylo město opevněno rozsáhlými hradbami, jejichž částečné pozůstatky se dochovaly do dnešních dní. Po nelehkém období husitských válek klesla Litovel na poddanské město. Majitelé zdejšího panství se rychle střídali a patřili mezi ně i rody Vlašimů, Boskoviců či Lichtenštejnů. Právě za pánů z Boskovic se rozvíjela řemeslnická výroba a město prosperovalo. Klasickým výrobním oborem se stalo soukenictví a později i plátenictví.
Krátce před vypuknutím třicetileté války vyženili Litovel páni z rodu Lichtenštejnů. Příliš pozornosti však zdejším událostem nevěnovali, a proto docházelo k postupnému hospodářskému i sociálnímu úpadku. Ten ještě znásobily strasti třicetileté války a následné opakované požáry. Ničivé morové epidemii pak Litovel přivedly na pokraj zániku a jejich následky pociťovalo zdejší obyvatelstvo po dobu mnoha desítek let.
Významným zlomem k lepšímu bylo založení pivovaru a cukrovaru v druhé polovině 19. století. To přineslo velké množství nových pracovních míst a během několika let i nezanedbatelné částky do městské kasy. V brzké době se mohla Litovel považovat za průmyslové centrum Moravy. Jistě k tomu přispěl i provoz na nové železniční trati vedoucí do Olomouce. Kromě pivovarnictví se o rozvoj silně přičinily i továrny na výrobu rádio-přístrojů a papírenských strojů.
Co je k vidění
K turisticky vděčným památkám v Litovli patří nejvyšší radniční věž na řece Moravě, jež se vypíná do výšky 72 metrů. Z jejího ochozu je nádherný výhled do vzdáleného okolí. Procházku po městě zpříjemní i přechod nejstaršího funkčního kamenného mostu na Moravě. Z dochovaných staveb jmenujme kostel sv. Marka, kostel sv. Filipa a Jakuba, novorenesanční budovu gymnázia či pozůstatky městských hradeb.
Zajímavost
V symbolickém půlkruhu kolem historické části města se rozkládají pověstně litovelské parky. Tím nejznámějším a zároveň největším jsou tzv. Smetanovy sady, situovány kolem dvou nádherných chovných rybníků.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5335 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Farmářský a řemeslný trh 2024 - Mor…
20.11.2024 - 20.11.2024
Náměstí 9. května
Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Moravském Berouně.
Andělské Vánoce 2024 - Olomouc
30.11.2024 - 01.12.2024
Výstaviště Flora Olomouc
Nenechte si ujít jedinečnou příležitost navštívit unikátní prodejní výstavu. Andělské Vánoce 30. 11. - 1. 12. 2024 -…