Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Litoměřice

Litoměřice

Město Litoměřice.Město Litoměřice leží na soutoku řek Labe a Ohře v severních Čechách. Poloha na rozhraní úrodné Polabské nížiny a kopcovité oblasti Českého středohoří vybízí milovníky historie a přírodních krás k návštěvě. Litoměřice bezesporu patří k nejkrásnějším a zároveň nejstarším českým městům. Necelých 25 000 obyvatel žije na katastrální výměře města 17,99 km².Historie Litoměřic.…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Litoměřice.

Město Litoměřice leží na soutoku řek Labe a Ohře v severních Čechách. Poloha na rozhraní úrodné Polabské nížiny a kopcovité oblasti Českého středohoří vybízí milovníky historie a přírodních krás k návštěvě. Litoměřice bezesporu patří k nejkrásnějším a zároveň nejstarším českým městům. Necelých 25 000 obyvatel žije na katastrální výměře města 17,99 km².

Historie Litoměřic.


Strategickou a zároveň velmi úrodnou oblast soutoku řek Labe a Ohře, osídlili již před počátkem našeho letopočtu kmeny Keltů. Důležitější událostí pro dnes existující město však bylo 10. století, kdy v blízkosti slovanského hradiště založil Přemyslovec Boleslav I., nové hradiště. Přesné místo se nazývalo Dómský pahorek. Toto hradiště se v průběhu několika desítek let stalo jedním z nejdůležitějších měst v Čechách. V polovině 11. století zde kníže Spytihněv nechal založit kapitulu a vysvětit baziliku sv. Štěpána. To přimělo k usazení se řády minoritů a dominikánů a zároveň i český řád spojený s osobou svaté Anežky – křížovníky s červenou hvězdou.

Ve středověku se prosperita města odvíjela od čilého obchodního ruchu, řemeslné zručnosti místních kumštýřů a neutuchajícího obchodního provozu na Labi. Zároveň se objevil místní specifický fenomén – vinařství. Tím bylo město Litoměřice proslulé po celý středověk. Karel IV. dokonce věnoval obyvatelům Litoměřic vrch Radobýl, aby si na něm založili své vinice a vinohrady. Za oplátku však museli odevzdat každý desátý sud vína královskému domu.
Období husitských válek městu výrazně neuškodilo a v polovině 15. století zde dokonce vznikl důležitý dřevěný most přes Labe. Význam města ještě vzrostl vybudováním pevnějších hradeb, mnoha kamenných domů a nové radnice, v polovině 16. století.

V pobělohorském období opustilo město velké množství nekatolíků a konce třicetileté války se dočkala pouhá polovina místních domů. Další průběh 17. století znamenal pro město tvrdou rekatolizaci, podpořenou ještě příchodem kapucínů a jezuitů, kteří do města vnesli barokní ráz..

Společně s příchodem 19. století se Litoměřice počaly zbavovat starých hradeb a s otevřenou náručí přijímaly potravinářský a pivovarnický průmysl. Zároveň se zlepšovalo kulturní vyžití místních obyvatel.

I přes tragédie 20. století (bombardování, odsun Němců, znárodňování, panelová výstavba), zůstávají Litoměřice jedním z nejúchvatnějších měst v Čechách.

Co je v Litoměřicích k vidění.

Atraktivních lokalit v Litoměřicích je několik. Pozoruhodné je především Mírové náměstí, na kterém se nacházejí architektonicky cenné domy. V rohu náměstí se tyčí kostel Všech svatých, který prošel na počátku 18. století barokní přestavbou. Za shlédnutí stojí i katedrála sv. Štěpána, či historicky cenné městské divadlo Karla Hynka Máchy.

Zajímavost Litoměřic.

Okolí Litoměřic je bohaté na přírodní zajímavosti. Západním a severním směrem to jsou Milešovka, Bílé stráně či vrchy Lovoš a Boreč. Milovníkům zřícenin jistě neuniknou bývalé hrady Košťálov či Házmburk.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete