Libouchec
Libouchec
Obec Libouchec leží v Ústeckém kraji, v okrese Ústí nad Labem. Jedná se o staré historické sídlo, které se rozkládá v délce 6 km při toku Jilovského potoka. Z Libochovic se stává vyhledávané centrum turistického ruchu. Návštěvníci sem přijíždějí obdivovat především krásy Liboucheckého mikroregionu. V obci žije v současné době necelých 1 900 obyvatel na území o katastrální výměře 28,01 km²…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Ústí nad Labem
- Obec
- Libouchec
Obec Libouchec leží v Ústeckém kraji, v okrese Ústí nad Labem. Jedná se o staré historické sídlo, které se rozkládá v délce 6 km při toku Jilovského potoka. Z Libochovic se stává vyhledávané centrum turistického ruchu. Návštěvníci sem přijíždějí obdivovat především krásy Liboucheckého mikroregionu. V obci žije v současné době necelých 1 900 obyvatel na území o katastrální výměře 28,01 km².
Historie
Původními obyvateli zdejšího regionu byli Keltové, následně Germáni a od 5. století Slované. V písemných záznamech se první zmínka o Libouchci objevuje v roce 1169, kdy tudy vedla Solná stezka, po níž se sůl dopravovala do Děčína. Ve 12. století zde byla založena tvrz, kolem které se ve 13. století vyvinula původní obec. Její název zněl Regis Silva – Králův ves. Dnešní název obce je doložen k roku 1543.
V době těsně předcházející husitským válkám sem přišlo obyvatelstvo ze zaniklé vsi Pavlače. Z historických análů vyplývá, že zde kázal husitský kněz Petr. Klíčovými vlastníky Libouchce byli páni z Bynova, kteří zde na počátku 16. století začali těžit dřevo, stříbro a rudu. Byl zde otevřen i zemědělský dvůr se zámečkem. Zajímavostí této doby je fakt, že zde byl jako první v Evropě rozbit tzv. trojhonný způsob hospodaření. V polovině 16. století byla obec postižena rozsáhlou povodní. Jednalo se však jen o předzvěst daleko horších událostí, které přinesla třicetiletá válka. Během celoevropského konfliktu v obci propuklo velké selské povstání.
V průběhu 19. století se celá zdejší oblast stala prosperující průmyslovou zónou. Vznikly výrobny likérů, hořčice, sametu či zemědělských strojů. Hrabě Thun se zasloužil o založení přadlácké školy. V roce 1869 byla dobudována nejnákladnější železniční trať, která spojila obec s většími městy.
Co je k vidění
Velmi pěkný renesanční zámek byl vystavěn v 17. století, ovšem nyní je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na kostel sv. Tří králů a kostel sv. Mikuláše v nedaleké Čermné.
Zajímavost
Zvon z kostela sv. Mikuláše byl přesunut do kostela Všech Svatých v Arnultovicích.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2761 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Cesta do Santiaga de Compostela 202…
27.11.2024 - 27.11.2024
Ústí nad Labem
Cesta do Santiaga de Compostela. Cestovatelská přednáška Mariána Boka.
Výstavou Dobré nálady s Lenkou Proc…
28.11.2024 - 28.11.2024
Muzeum města Ústí nad…
První komentovaná prohlídka výstavy ústecké výtvarnice. Prohlídka je určená pro rodiny s dětmi a je spojená s…
Advent v muzeu 2024 - Ústí nad Labem
30.11.2024 - 30.11.2024
Muzeum města Ústí nad…
Tradiční předvánoční setkání v muzeu, přijďte si společně s dětmi vyrobit vánoční dárečky, dekorace a užít si tematické…
Královský košt Ústí nad Labem 2024
07.12.2024 - 07.12.2024
Clarion Congress Hotel…
Největší pultová degustace českých a moravských vín.