Libavá
Libavá
Libavá je bývalým městem, které bylo v roce 1946 vyjmuto z okresu Moravský Beroun a zahrnuto do území Vojenského výcvikového prostoru Libavá. Ten se v současné době nazývá Vojenský újezd Libavá a Libavá je sídlem jeho újezdního úřadu. Libavá tak v současnosti není obcí a zároveň není ani součástí zádné další obce. Vojenský újezd Libavá má rozlohu 327,2382 km² a nachází se severovýchodním…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Olomouc
- Obec
- Libavá
Libavá je bývalým městem, které bylo v roce 1946 vyjmuto z okresu Moravský Beroun a zahrnuto do území Vojenského výcvikového prostoru Libavá. Ten se v současné době nazývá Vojenský újezd Libavá a Libavá je sídlem jeho újezdního úřadu. Libavá tak v současnosti není obcí a zároveň není ani součástí zádné další obce. Vojenský újezd Libavá má rozlohu 327,2382 km² a nachází se severovýchodním směrem od okresního a krajského města Olomouc. V okolí se rozkládá malebná oblast Oderských vrchů. V Libavé žije v současné době více než 1300 obyvatel.
Historie
Na základě rozhodnutí československé vlády ze září roku 1946 vznikl vojenský újezd, sestávající z katastrálního území 24 obcí. V současné době bylo z původního katastrálního území vyjmuto 8 obcí. V době vzniku vojenského újezda žili na tomto území převážně občané německé národnosti, kteří byli postupně vysídlováni. Kromě nich museli území újezdu opustit i Češi, kteří se sem přistěhovali po skončení druhé světové války.
Během následujícího období došlo k demolici původních vesnic a osad, která si vyžádala mnoho obětí v podobě historicky cenných staveb. Jedinou vyjímku tvořily obce Libavá, Luboměř pod Strážnou, Slavkov, Kozlo a Heroltovice. I v současné době je na území vojenského újezdu zakázáno soukromé vlastnictví, což se projevuje na chátrání zbylých budov.
Po okupaci Československé republiky sovětskými vojky bylo zdejší vojenské území postoupeno sovětské Střední skupině vojsk. Po sametové revoluci přešlo libavské vojenské území zpět do zprávy československé a následně české armády. V současné době se obyvatelé Libavé často dostávájí do složité situace, vzhledem k nemožností vlastnit majetek a disponovat místní samosprávou.
Co je k vidění
Vzhledem k výše uvedené situaci je většina objektů v Libavé poničena či v původním stavu. Za zmínku stojí alespoň zachovalý větrný mlýn.
Zajímavost
Zdejší obyvatelé nemají v rozporu s ústavou možnost volit svou místní samosprávu, což je naprosto unikátní případ v celé České republice.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5332 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Aquatera Olomouc 2025
04.01.2025 - 04.01.2025
vystaviště Flora Olomouc
Chovatelská burza pro širokou veřejnost