Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou leží v severozápadním výběžku kraje Vysočina a představuje oblíbené letovisko Posázaví. Tímto městem uprostřed Českomoravské vrchoviny prochází mnoho turistických tras. Několik z nich vede do slavné Sluneční zátoky, ve které v první polovině 20. století pořádal skautské tábory známý spisovatel Jaroslav Foglar. Jeho působení zde připomíná nedávno odhalený pomník. V Ledči nad Sáza…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Ledeč nad Sázavou leží v severozápadním výběžku kraje Vysočina a představuje oblíbené letovisko Posázaví. Tímto městem uprostřed Českomoravské vrchoviny prochází mnoho turistických tras. Několik z nich vede do slavné Sluneční zátoky, ve které v první polovině 20. století pořádal skautské tábory známý spisovatel Jaroslav Foglar. Jeho působení zde připomíná nedávno odhalený pomník. V Ledči nad Sázavou žije v současnosti přibližně 6 000 obyvatel, na katastrální výměře 22,25 km².

Historie

Dlouhá a bohatá historie Ledče nad Sázavou začíná již na počátku minulého tisíciletí. Prvním písemným záznamem o městě je dokument uvádějící vladyku Zikmunda z Ledče, pocházející z roku 1181. Současné město se rozkládá na obou březích řeky Sázavy. Pravému břehu dominuje rozlehlý hrad, postavený v polovině 13. století.

V průběhu husitských válek stáli ledečtí vladykové na straně přívrženců kalicha a jejich pečetě byly připojeny i ke stížnému listu proti upálení mistra Jana Husa. K otevřenému sporu s králem Zikmundem došlo v roce 1420, kdy proběhl i vojenský střet nedaleko dnešní obce Bojiště. Během dalších dvou staletí se majitelé zdejšího panství často střídali. Patřili mezi ně Ledečtí z Říčan, Meziříčtí z Lomnice a následně Trčkové z Lípy. V rámci vypořádávání se se stavovským odbojem, došlo k rozsáhlým konfiskacím šlechtického majetku. Ty zasáhly i pány Trčky z Lípy a jejich panství bylo rozděleno na několik částí. Ledeč nad Sázavou dostal do správy nizozemský vojenský dobrodruh Adrian z Enkefurtu. Jeho krátkou vládu vystřídali Thunové a následně Věžníkové.

Částečná stabilizace proběhla až za vlády císařovny Marie Terezie. Ta panství zakoupila v roce 1753 a zřídila na místním hradě a panství nadační velkostatek pro řád zchudlých šlechtičen. Zdejší zámek byl po rozsáhlém požáru v roce 1879 upraven do dnešní podoby. Během 19. století docházelo i k rozvoji průmyslové výroby se kterou úzce souvisel i urbanistický rozvoj města. Státní správu nad městem převzala nově vzniklá republika v roce 1918. Místní hrad, lesy a pozemky se majetkem státu stali po skončení druhé světové války.

Co je k vidění

Pozoruhodnou dominantou vypínající se majestátně na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou je komplex hradu Ledeč. Návštěvník Ledče nad Sázavou může obdivovat i Thunovský letohrádek, který je však veřejnosti nepřístupný, neboť je v současnosti v soukromém vlastnictví. Připomínkou židovského obyvatelstva je dobře zachovaná synagoga, stojící nedaleko Husova náměstí. Ze sakrálních staveb upoutá především nádherný kostel sv. Petra a Pavla či kostel Nejsvětější Trojice na hřbitově. Moderní budovou z 20. let 20. století je kostel Československé církve husitské.

Zajímavost

Příjemným tipem na výlet je cesta "Posázavským Pacifikem", která může návštěvníka dovést do nejstarší přírodní rezervace v okrese Havlíčkův Brod, nazvané Stvořidla.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete