Lázně Toušeň
Lázně Toušeň
Městys Lázně Toušeň leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 23 kilometrů východním směrem od Prahy. Rozkládá se na soutoku řek Labe a Jizera, mezi Brandýsem nad Labem-Starou Boleslaví a Čelákovicemi, v malebné polabské krajině. Všeobecnou popularitu získaly městysi především slatinové lázně, které patří k vyhledávaným cílům stovek rekreantů i pacientů. Lázeňští hosté mají mož…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Praha-východ
- Obec
- Lázně Toušeň
Městys Lázně Toušeň leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 23 kilometrů východním směrem od Prahy. Rozkládá se na soutoku řek Labe a Jizera, mezi Brandýsem nad Labem-Starou Boleslaví a Čelákovicemi, v malebné polabské krajině. Všeobecnou popularitu získaly městysi především slatinové lázně, které patří k vyhledávaným cílům stovek rekreantů i pacientů. Lázeňští hosté mají možnost procházek po krásné kubistické kolonádě či po okolních lesích, plných hub. Pro pěší turisty upozorňujeme na žlutou a modrou turistickou trasu. Dostatek stezek a upravených tras je připraveno i pro cykloturisty. V současné době žije v Lázních Toušeň přibližně 1 200 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 5,55 km².
Historie
Vzhledem k existenci labského brodu a solné stezky zde existovalo slovanské sídliště již v době raného středověku. Během 13. století byla Toušeň součástí věnných statků českých královen. První písemnou zmínkou o Toušni byl záznam z roku 1293. V roce 1338 Toušeň navštívil tehdejší markrabě Karel, který zde napsal i část svého vlastního životopisu. Karel IV. pak v druhé polovině 14. století vykoupil městečko z léna a potvrdil jeho osvobození od daní pro svého bratra Jana. Od Janova syna koupili poté Toušeň příslušníci rodu Michaloviců. Během husitských válek byla Toušeň obléhána vojsky Jana Želivského a následně obsazena Pražany. Přibližně o 150 let později zakoupil celé zdejší panství pražský primátor Jan Pašek z Vratu, který se zasloužil o renesanční přestavbu hrádku v zámek. Po celé 16. století se Toušeň hospodářsky rozvíjela, k čemuž přispělo i převedení městečka do majetku královské komory. Strasti třicetileté války však tento pozitivní vývoj narušily a v plemenech skončily objekty zámku, většina hospodářských budov i most. K opětovnému hospodářskému rozvoji přispělo i rozmáhající se rybníkářství. Z novodobých dějin obce stojí za připomenutí rok 1787, kdy zde z přímého pokynu císaře Josefa II. došlo k výstavbě budovy samostatné školy. Během 19. století se většina obyvatel realizovala ve zpracování cukrové řepy, k čemuž byl v Toušni založen rolnický cukrovar. V roce 1868 zde pak byly založeny lázně. K udělení statutu lázeňského města došlo v roce 1979.
Co je k vidění
Za zajímavých objektů, které se v historickém městě nacházejí, upozorňujeme zvláště na kostel svatého Floriána, kapli svatého Floriána, vodní mlýn, starou rychtu, objekt radnice či budovu slatinných lázní. Lázně vedle bahenních koupelí nabízejí i perličkové koupele, různorodé masáže, kryoterapie, akupunkturu a další procedury. Pro cyklisty uvádíme informaci o tom, že Lázně Toušeň leží na křižovatce cyklistických stezek č. 241 a 0019.
Zajímavost
Přinášíme několik tipů na výlet do okolí Lázní Toušeň. V krátké vzdálenosti se nachází Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Zápy, Jenštejn, Jirny, Přerov nad Labem, Mochov či Nehvizdy.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 825 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Jakub Jan Ryba Česká mše vánoční 20…
17.12.2024 - 17.12.2024
Kamenice
Přijďte si vychutnat svěží a radostnou atmosféru České mše vánoční „Hej, Mistře!“ Jakuba Jana Ryby, která…