Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kynšperk nad Ohří

Kynšperk nad Ohří

Kynšperk nad Ohří se nachází v sokolovském okrese, přibližně 30 km jihozápadně od Karlových Varů, na okraji CHKO Slavkovský les. Počet obyvatel přesahující hranici 5500 obyvatel a katastrální výměra 23,31 km² řadí Kynšperk mezi větší města v sokolovském okrese. Město i jeho okolí je ideální lokalitou pro sportovní vyžití i rekreaci, samo pak nabízí i několik architektonicky pozoruhodných…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Kynšperk nad Ohří se nachází v sokolovském okrese, přibližně 30 km jihozápadně od Karlových Varů, na okraji CHKO Slavkovský les. Počet obyvatel přesahující hranici 5500 obyvatel a katastrální výměra 23,31 km² řadí Kynšperk mezi větší města v sokolovském okrese. Město i jeho okolí je ideální lokalitou pro sportovní vyžití i rekreaci, samo pak nabízí i několik architektonicky pozoruhodných staveb.

Historie

K založení města Kynšperku došlo za vlády Václava I., který tento akt povolil členům doksanského kláštera. Lokátor však město vyměřil v jiném místě než stojí dnes, asi 2 kilometry na východ nad soutokem Malé a Velké Libavy. K výstavbě na území dnešního města došlo až za vlády krále Karla IV. První místní obyvatelé byli zřejmě různorodého původu. Živili se především zemědělstvím a drobnými řemesly (např.: truhlářství, hornictví). V průběhu 19. století přibyli k dosavadním průmyslovým oborům i kovovýroba, textilní průmysl apod. V roce 1871 se narodil nejslavnější Kynšperský rodák, Kašpar Herrmann. Do širokého povědomí se zapsal vynálezem ofsetového způsobu tisku.

Velká část obyvatelstva byla německé národnosti. Po skončení II. světové války tak došlo v důsledku Benešových odsunů k jejich vynucenému odchodu. Nahradili je především Češi a Slováci z vnitrozemních oblastí. Na základě původního členitého městského půdorysu byly v průběhu 50. a 60. let postaveny nové domy, které však na rozdíl od jiných měst nenarušily malebnou atmosféru města, vyzývající k rozličným procházkám.

Po roce 1989 se proměnila struktura výroby a služeb. Zcela zanikla výroba nábytku a naopak se nově rozběhla výroba autodoplňků či kabelových součástek. V současnosti je Kynšperk díky své výhodné poloze mezi Sokolovem a Chebem oblíbenou destinací pro stálé bydlení i náhodnou turistiku.

Co je k vidění

Nejvýznamnější památkou je jistě Kynšperský hrad na Zámeckém vrchu. Jednou z dominantou měst je i kostel Panny Marie. Ten vznikl spolu s městem a jeho zasvěcení Panně Marii příznivě ovlivňovalo zdejší působení cisterciáckých mnichů. Z bývalé farní zahrady se postupně stal městský park a nedaleko kostela se nachází i kaple Olivetské hory.

Posledním dochovaným příkladem původní hrázděné zástavby je patrový hrázděný dům, pocházející z 2. poloviny 18. století.
Snahy evangelických věřících vymezit se proti katolické církvi, vedly až k založení evangelického kostela Vykupitele, který vznikl až na počátku 20. století. Českobratrská církev jej využívá dodnes.

Kynšperk a jeho okolí je ideálním místem pro aktivní rekreaci. Turisté, cyklisté či vodáci, mohou využívat členitého terénu v okolí města, nebo navštívit některé z mnoha sportovišť ve městě samotném.

Zajímavost

Zakládací listina města, která je uložena v Ústředním státním archivu v Praze, je nejstarší dochovanou zakládací listinou města v ČR.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete