Kvilda
Kvilda
Horská obec Kvilda leží v Jihočeském kraji, v Prachatickém okrese, přibližně 16 km jihozápadním směrem od města Vimperk. Jedná se o vyhledávané středisko zimních sportů i letní turistiky. Nachází se uprostřed Kvildských plání na Šumavě, přibližně 5 km od pramenů Teplé Vltavy. Do této řeky se zleva vlévá Kvildský potok. V obci najdeme i stálou expozici z historie Kvildy a Bučiny. Kvilda…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Prachatice
- Obec
- Kvilda
Fotogalerie k článku
Horská obec Kvilda leží v Jihočeském kraji, v Prachatickém okrese, přibližně 16 km jihozápadním směrem od města Vimperk. Jedná se o vyhledávané středisko zimních sportů i letní turistiky. Nachází se uprostřed Kvildských plání na Šumavě, přibližně 5 km od pramenů Teplé Vltavy. Do této řeky se zleva vlévá Kvildský potok. V obci najdeme i stálou expozici z historie Kvildy a Bučiny. Kvilda je nejvýše položenou obcí v celé České republice. V letních měsících lze využít pojízdného ekologického autobusu, který projíždí národním parkem a navazuje na autobusovou dopravu v Německu. Na Kvildě žije přibližně 170 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 45,17 km². Návštěvníci sem celoročně přijíždějí obdivovat krásy okolní přírody a vytvářejí atmosféru životem pulsující obce.
Historie
V písemných pramenech se Kvilda poprvé objevuje v roce 1345, kdy český král Jan Lucemburský potvrzuje synům správce píseckého panství, že les Kvildy je v jejich držení. Synové Tomáš a Jan zahájili v místech dnešní obce rýžování zlata, s jehož pozůstatky se můžeme setkat dodnes.
V průběhu 14. století tudy procházela jedna z větví tzv. Zlaté stezky. Osada předcházející dnešní obci byla založena na přelomu 15.a 16. století. Patřila k panství Velký Zvíkov a uváděla se pod názvem "Kvilda pod Černými horami". Na konci 18. století zde vzkvétala různá řemeslná odvětví. Šlo především od hamernictví, sklářství a o práce související se zpracováním dřeva. Světové proslulosti dosáhl pila na zpracování rezonančního dřeva, kterou založil v roce 1820 Petr Strunz. Hospodářský rozvoj obce byl přibrzděn mohutnými vichřicemi v druhé polovině 19. století, které způsobily rozsáhlé polomy a následnou epidemii kůrovce. Většina obyvatel se v té době živila zemědělskými pracemi či řemeslnou výrobou. Do života obce zasáhl odsun německého obyvatelstva po roce 1945, který obec takřka vylidnil.
Co je k vidění
Velikou zbožnost zdejšího obyvatelstva odnepaměti podporovala farní činnost v kostele sv. Štěpána, který je nejvýznamnější sakrální stavbou v obci. Za návštěvu jistě stojí i stálá expozice historie Kvildy a Bučiny či pomník králům Šumavy.
Zajímavost
K nejzachovalejším částem Kvildy patří Vilémov, kde můžete obdivovat malebné, původní, dřevěné hamerské domky.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1525 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz