Kunžak
Kunžak
Obec Kunžak leží v Jihočeském kraji, v Jindřichohradeckém okrese, na historické hranici mezi Čechy a Moravou. Nevelký Kunžak se rozkládá na soutoků Struhy a Lánského, v oblasti Javořické vrchoviny, která je nazývána Českou Kanadou. Především v letních měsících je obec vyhledávaným centrem turistů i rekreantů. V okolí obce je vybudována soustava rybníků, přičemž ten největší je využíván jako příro…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Jindřichův Hradec
- Obec
- Kunžak
Obec Kunžak leží v Jihočeském kraji, v Jindřichohradeckém okrese, na historické hranici mezi Čechy a Moravou. Nevelký Kunžak se rozkládá na soutoků Struhy a Lánského, v oblasti Javořické vrchoviny, která je nazývána Českou Kanadou. Především v letních měsících je obec vyhledávaným centrem turistů i rekreantů. V okolí obce je vybudována soustava rybníků, přičemž ten největší je využíván jako přírodní koupaliště. Nedaleko od Kunžaku se nachází vyhledávané místo českých turistů, zřícenina Vítkova hrádku. V současné době žije v Kunžaku více než 1500 obyvatel na území o katastrální výměře 49,53 km².
Historie
Výhodná poloha na křižovatce obchodní cest učinila z Kunžaku strategicky důležité místo. Nejstarší část obce, Velké Podolí, byla založena již ve 13. století německými kolonizátory. V písemných pramenech pak poprvé Kunžak figuruje v roce 1288, kdy náležel ke královskému městu Telč. V polovině 14. století odkoupil od krále Jana Lucemburského zdejší panství Oldřich z Hradce. Vladislav II. Jagellonský udělil městu právo výročního trhu a povýšil jej na město.
Největšího rozkvětu dosáhl Kunžak v 16. století, a to i přes ničivý požár z roku 1556, kterému padl za oběť i kostel. Majitelem města byl v té době Zachariáš z Hradce, který výrazně přispěl k rozvoji řemesel, obchodu a rybníkářství. Naopak třicetiletá válka nechala ve městě negativní stopy. Většina budov byla poničena a mnoho obyvatel zemřelo či uprchlo z města. Její důsledky ohrožovaly samu existenci města. Oživení přišlo až v závěru 17. století. Cestou z temnoty byl především kvalitní rozvoj tradičních řemesel, jako byla tkalcovství, pletařství či plátenictví. Novými vlastníky města se v té době stali Podstatští z Lichtenštejna. V rámci osvíceneckých reforem byla obnovena původní městská správa. Po ničivém požáru v roce 1808 již Kunžak nikdy nedosáhl dřívějšího postavení.
Co je k vidění
Nejstarší stavbou v obci je kostel sv. Bartoloměje, ke kterému byla v roce 1556 přistavěna pětipatrová hranolová věž. Vedle kostela je umístěna barokní socha sv. Jana Nepomuckého. V parčíku u kostela stojí historicky cenná boží muka.
Zajímavost
Zajímavým objektem v Kunžaku je kamenná kašna na náměstí, která byla zhotovena z jediného kusu žuly.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1373 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz