Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Křinec

Křinec

Městys Křinec leží ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, severním směrem od města Poděbrady. Rozkládá se v mírně zvlněné krajině spadající do oblasti České tabule. Z obou stran jej obtékají vodní toky. Na západě říčka Křinecká Blatnice a na východě řeka Mrlina. Hezkou procházku si návštěvník může udělat do přírodního parku Jabkenicko, který se nachází severozápadním směrem od obce. Severovýcho…

Adresa a kontaktní informace

Městys Křinec leží ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, severním směrem od města Poděbrady. Rozkládá se v mírně zvlněné krajině spadající do oblasti České tabule. Z obou stran jej obtékají vodní toky. Na západě říčka Křinecká Blatnice a na východě řeka Mrlina. Hezkou procházku si návštěvník může udělat do přírodního parku Jabkenicko, který se nachází severozápadním směrem od obce. Severovýchodním směrem pak leží zřícenina hradu Kuncberk. Pro cyklisty upozorňujeme na lokální cyklotrasy, které se v Křinci křižují. Neprochází tudy však žádná značená turistická trasa. Křinec je tvořen místními částmi Bošín, Mečíř, Nové Zámky, Sovenice, Zábrdovice a Křinec. V současné době zde žije přibližně 1 300 obyvatel na území o katastrální výměře 25,83 km².

Historie

Z písemných pramenů vyplývá, že již v polovině 14. století byl Křinec farní vsí. První zmínka o křineckém faráři pak pochází z roku 1359. Po skončení husitských válek se správy nad obcí ujal zemanský rod Valečovských. Z dalších významných majitelů upozorňujeme na Jana z Ronova, který zde nechal vystavět kamenný hrad. Zároveň se stal zakladatelem rodové větvě Křineckých z Ronova. Ti městečko vlastnili ještě v roce 1565. Dalším významným rodem, který spravoval Křinec byl rod Kostomlatských z Vřesovic. V roce 1575 vlastnil kuncberské panství Jindřich z Valdštějna a na Bobrovici. Jeho syn Heník odešel v roce 1623 ze země, aby unikl trestu za účast na stavovském povstání. Křinec byl coby konfiskát zakoupen Albrechtem z Valdštějna, ovšem brzy se dostal do správy Adama mladšího z Valdštena. Ten jej spravoval až do konce třicetileté války. Od druhé poloviny 17. století vlastnili celé zdejší panství hrabata z rodu Morzinů. Ti se museli vyrovnávat s těžce poničeným stavem městečka, které za třicetileté války utrpělo velké škody.Vláda Morzinů trvala až do roku 1796, kdy byl Křinec prodán vojenskému podnikateli Jakubovi Sommerovi. Ten se však těžce zadlužil a byl nucen panství prodat pánovi Morici Behtmannovi. Vlastnická práva rodu Behtmannů skončila v roce 1945 poté, co vešly v platnost dekrety prezidenta Beneše.

Co je k vidění

Do dnešní doby se dochovalo pouze torzo zámku, přebudovaného ze středověké tvrze. Za vidění však jistě stojí barokní kostel svatého Jiljí spolu s přilehlou barokní budovou fary z druhé poloviny 18. století. Na zajímavém náměstí pak může návštěvník obdivovat krásu měšťanských domů. Na Zeleném náměstí se pak dochovalo několik objektů lidové architektury. Na mostě přes řeku Mrlinu můžeme obdivovat soubor několika barokních soch z 18. století.

Zajímavost

Doporučujeme vydat se jihovýchodním směrem od Křince, kde můžete dojít až k rozhledně Romanka, nacházející se na vyvýšenině nad obcí Hrubý Jeseník.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete