Krásno
Krásno
Město Krásno leží v Karlovarské kraji, v okrese Sokolov, jižním směrem od krajského města Karlovy Vary. Rozkládá se v srdci Slavkovského lesa, který utváří nádhernou přírodní scenérii obklopující město. Prochází tudy dvě lokální cyklostezky a dálková cyklotrasa s názvem Euregio Egrensis. Krásnem vede i značená turistická trasa, vedoucí do bývalé těžební oblasti a do města Horní Slavkov. Jižním sm…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Karlovarský kraj
- Okres
- Sokolov
- Obec
- Krásno
Město Krásno leží v Karlovarské kraji, v okrese Sokolov, jižním směrem od krajského města Karlovy Vary. Rozkládá se v srdci Slavkovského lesa, který utváří nádhernou přírodní scenérii obklopující město. Prochází tudy dvě lokální cyklostezky a dálková cyklotrasa s názvem Euregio Egrensis. Krásnem vede i značená turistická trasa, vedoucí do bývalé těžební oblasti a do města Horní Slavkov. Jižním směrem od Krásna se vypíná Krásenský vrch, na jehož vrcholu stojí zajímavá, spirálovitá rozhledna. V letních měsících jistě oceníte průzračnou hladinu nedalekého přírodního koupaliště. V současné době žije v bývalém hornickém městě přibližně 700 obyvatel na území o katastrální výměře 25,35 km².
Historie
Krásno bylo vystavěno na místě původní hornické osady Drei Linden v době vrcholného středověku. V písemných pramenech se první zmínka objevuje v roce 1241 a pochází od anglického kronikáře Bartholomea Angelica. V polovině 14. století se Krásno dočkalo povýšení na městečko a byla mu udělena i horní práva a svobody. Během vlády Pluhů z Rabštejna (16. století) došlo k povýšení Krásna na horní město. Nacházely se zde významné cínové doly. K povýšení dal souhlas Ferdinand I., který mu udělil i městský znak. První pokles produkce cínu zaznamenalo město na konci 16. století. Definitivní úpadek těžební činnosti nastal v 19. století, kdy ji vystřídala vzmáhající se výroby porcelánu. Při ničivém požáru v roce 1848 shořela většina města i veškeré středověké památky. Nešťastným obdobím pro město byla druhá polovina 20. století, kdy v důsledku odsunu německého obyvatelstva a dočasného uzavření Slavkovského lesa patřilo Krásno do oblasti zakázaného vstupu. Počet obyvatel poklesl na čtvrtinu původního stavu. Na čas byla alespoň oživena těžební činnost. Kromě cínu a wolframu se těžila uranová ruda a živec.
Co je k vidění
Ve městě se v důsledku ničivého požáru z poloviny 19. století nedochovalo mnoho historicky cenných památek. Za zmínku stojí alespoň renesanční zvonice na bývalém hřbitově, sloup se sousoším Nejsvětější Trojice na náměstí či smírčí kříž. Za návštěvu jistě stojí i rozhledna na nedalekém Krásenském vrchu. Zajímavou technickou památkou je umělý vodní kanál Dlouhá stoka ze 16. století.
Zajímavost
Město Krásno se může pochlubit několika významnými rodáky. Jde především o barokního malíře Johanna Josefa Starka, hudebního skladatele Josepha Labitzkyho, sochaře Karla Wilferta či akademického sochaře Willibalda Russe.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2403 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz