Statistika našeho portálu

  • 103 537 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kraslice

Kraslice

Město Kraslice se nachází v západní části Krušných hor a představuje významné středisko zimních sportů v celém Sokolovském okrese. Sousedí s německým městem Klingenthal, se kterým ho spojuje hraniční přechod. V současnosti zde žije více než 7000 obyvatel a katastrální výměru mají Kraslice 81,35 km². Historickou tradici zde má textilní průmysl a k popularitě města přispívá i výroba dechov…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Kraslice se nachází v západní části Krušných hor a představuje významné středisko zimních sportů v celém Sokolovském okrese. Sousedí s německým městem Klingenthal, se kterým ho spojuje hraniční přechod. V současnosti zde žije více než 7000 obyvatel a katastrální výměru mají Kraslice 81,35 km². Historickou tradici zde má textilní průmysl a k popularitě města přispívá i výroba dechových hudebních nástrojů.

Historie

Nejstarší historie Kraslic je spojena s existencí obchodní stezky, vedoucí z Německa do Čech, která byla označována jako "Zlatá cesta erfurtská". Využívali ji původní obyvatelé Čech (Keltové, Germáni, Slované). Přesto v místě dnešních Kraslic zřejmě neexistovalo stále sídliště, ale spíše strážní hradiště. Prokazatelně první písemnou zmínkou o osídlení místního území je darovací listina krále Vladislava, který oblast dnešních Kraslic daroval klášteru ve Waldsassenu. Cisterciáčtí mniši pozvali rolníky z oblastí německých zemí, kteří území kolonizovali. Nově vzniklé osady se v průběhu let sloučily do uskupení nazývaného Greslas. Stejné jméno získal i nový hrad.

14. století přináší rozvinutou těžbu rudy, stříbra, olova a cínu. Kraslice dosahují hospodářského rozmachu a přecházejí do přímého vlastnictví krále Karla IV. Ten je v roce 1370 povyšuje na královské město. Za vlády Václava IV. přešel hrad Greslein do vlastnictví Jindřicha a Konráda z Reitenbachu. Ti se však věnovali spíše loupeživým nájezdům, a proto hrad i Kraslice brzy pacifikovalo vojsko loketského purkrabího. Osídlování města tak mohlo začít nanovo. Dosáhnout opět hospodářské prosperity a rozvoje se podařilo v průběhu 16. století, kdy Kraslice získaly i nový městský znak v podobě písmena G v modrém poli.
Po bitvě na Bílé hoře a následné rekatolizaci došlo k velkému exodu protestantského obyvatelstva, které odcházelo na druhou stranu hranice. Celé panství získávají Nosticové a vládnou mu až do roku 1848.

Těžba a dolování se v závěru 17. století dostalo do těžké krize. Místní obyvatelé si museli hledat nové způsoby obživy. Rozmachu a rozvoje dosahují mnohá řemesla, jako např.: krajkářství, výroba hraček, textilní průmysl a především výroba hudebních nástrojů. Továrnu na výrobu hudebních nástrojů zakládá v Kraslicích Josef Jan Angler v polovině 18. století.

Orientuje se především na velkovýrobu foukacích harmonik.
Rozvoj textilního průmyslu (především sametu a plyše) pokračoval i v 19. století. Výrazně mu napomohlo i vybudování železniční tratě ze Sokolova v roce 1866. Slibný rozvoj města zastavila až druhá světová válka, po jejímž skončení byla většina místních obyvatel vysídlena v důsledku Benešových dekretů.

Co je k vidění

Návštěvník Kraslic může spíše než historický cenné objekty obdivovat úžasné okolí Krušných hor. Z mála historických staveb stojí za návštěvu děkanský chrám Božího Těla. Tato novorománská bazilika pochází s konce 19. století.
V blízkém okolí Kraslic se nachází mnoho turisticky zajímavých míst. Jedním z nich je i park Vyhlídka, který byl založen již na počátku 20. století. Nad okolními lesy se pak zvedá vyhlídková plošina, nazývaná Vysoký kámen.

Vyhlídka

V okolí Kraslic se nachází mnoho turisticky velmi zajímavých míst. Jedním z nich je i Vyhlídka.. Tento park nesl pojmenování "Jubilejní park Josefa I.", pochází z roku 1908 a zbudoval jej kraslický okrašlovací spolek Obelisk s koulí na vrcholu, umístěný v parku, připomínal 60 let panování císaře. Po 1. světové válce musel být z pomníku odstraněn nápis "VIRIBUS UNITIS" (společnými silami). Nad tímto parkem se zvedá Emilienhöhe – Emíliina výšina s železnou besídkou. Nedaleko od této výšiny je Šibeniční vrch, kde bývalo kdysi popraviště se třemi sloupy šibenice. Město mělo hrdelní právo, ale svého kata nemělo, toho si půjčovalo buď z Chebu nebo z Jáchymova.

Hradiště

Hradiště je jedním z dalších často navštěvovaných míst Kraslicka. Hradiště leží v 715 m.n.m. Jedná se o skalnatý vrchol, na němž kdysi stával kraslický hrad. Tomuto kopci se také říká Hausberg, Zámecký nebo Domácí vrch. Doba vzniku hradu Neuhaus není zcela jasná, nejpravděpodobnější doba vzniku je asi 2. polovina 13. století. Šlo o královský hrad, který měl střežit bezpečnost obchodní cesty, vedoucí údolím Svatavy od Lokte přes Chodov do Saska. Od 2. pol. 16. stol. bydleli majitelé panství v novém panském domě ve městě a hrad zůstal opuštěn a chátral. O téměř každém místu v okolí Kraslic koluje mnoho pověstí a legend. Jinak tomu není ani u Hradiště. Některé hovoří o bohatých pokladech, které zůstaly zavaleny v hradních sklepeních, další hovoří o zámeckých pannách, které na hradní vrch lákaly zvědavce a tady je omotávaly hustou sítí pavučin.

Vysoký kámen

Mezi další zajímavá a navštěvovaná místa Kraslic patří i Vysoký kámen. Jedná se o skalnatou vyhlídkovou plošinu. Tento útvar se zvedá nad okolní lesy. Tvoří jej mohutná křemencová čočka s několika štíhlými pilířovitými útvary, v nichž lidská fantazie viděla zkamenělé lidské postavy. Na tuto plošinu vede lávka přes průrvu, nahoře je kamenný stůl s dřevěnou deskou. Odsud je vidět na západní část Krušných hor, Slavkovský les a Český les. Vrcholové partie kopce jsou chráněnou přírodní památkou.

  • O Vysokém kameni se dodnes vypráví řada pověstí. Před staletími tu prý stával velký a pevný hrad, jehož krutý a nelítostný majitel zužoval své poddané. Jednou vstoupil do hradní brány starý, potulný zpěvák, aby panstvo pobavil. Rytíř na něj však poslal psy. Zraněný a ponížený pěvec pak toto nehostinné místo proklel a přivolal tím na zlého pána a jeho hrad zkázu. Země se otřásla a sídlo se propadlo do hlubin. Rytíř ani po smrti nenašel pokoje. Za temných nocí se prý z nitra skály ozývá hřmot, výskání a ržání koní. Zůstaly zde jen vysoké skalní sloupy dodnes připomínající skalní věže.

Dalším zajímavým místem okolí Kraslic je obec Sněžná. Jedinou dochovanou památkou Sněžné je původně hornický kostel sv. Jakuba Většího, raně gotická stavba upravená barokně.

Zajímavý čedičový útvar Rotavské varhany jsou dostupné z vlakové zastávky Rotava po zelené turistické značce nebo z autobusové zastávky Rotava přes rozcestí u turistické základny Sluníčko, kde se odbočí po žluté turistické značce až k čedičovým skalám.

Uprostřed lesů mezi Rotavou, Šindelovou a Jindřichovicemi se nachází lovecký zámeček Favorit, na jehož pozemku je chráněná alej 84 modřínů. Zámeček byl postaven roku 1770 hrabětem Františkem Antonínem Nostitzem, majitelem jindřichovického panství.

Za zhlédnutí stojí i Přebuzské vřesoviště, které je od r. 1992 přírodní památkou. Po vyznačených trasách se dostanete až do oblasti přírodního parku Přebuz o rozloze téměř 3000 ha, který se svými rašeliništi, horskými loukami, jezírky a potůčky tvoří jeden z nejpůvabnějších koutů regionu. Přebuzské rašeliniště, které se po dlouhé vývojové etapě stalo unikátním úkazem, je porostlé bažinatou vegetací - borovicemi a klečí.

Kraslicko je turisticky velmi zajímavá oblast, plná krásných památek a překrásné, čisté přírody, která však na své návštěvníky teprve čeká. Kraslice a jejich okolí poskytují sportovní, kulturní a společenské vyžití. Jejich návštěvu lze doporučit všem, kteří hledají klidné místo na rekreaci a civilizací nedotčenou přírodu.

Zajímavost

Kraslice jsou vyhledávaným místem pro cykloturistiku. Mezi nejoblíbenější trasy patří okruh zahrnující cestu přes Rotavu a zámek v Jindřichovicích.

Další informace

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 25. prosinec

Boží hod Vánoční

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete