Krásensko
Krásensko
Obec Krásensko leží v Jihomoravském kraji, přibližně 20 kilometrů od okresního města Vyškov. Nachází se v oblasti Drahanské vrchoviny, v těsné blízkosti chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Protéká tudy říčka Malá Haná. Převážnou zástavbu obce tvoří rodinné domky a objekty občanské vybavenosti. V okolí Krásenska nalezneme mnoho zajímavých míst, kam lze uskutečnit bezpočet rozličných výletů. U…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Jihomoravský kraj
- Okres
- Vyškov
- Obec
- Krásensko
Obec Krásensko leží v Jihomoravském kraji, přibližně 20 kilometrů od okresního města Vyškov. Nachází se v oblasti Drahanské vrchoviny, v těsné blízkosti chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Protéká tudy říčka Malá Haná. Převážnou zástavbu obce tvoří rodinné domky a objekty občanské vybavenosti. V okolí Krásenska nalezneme mnoho zajímavých míst, kam lze uskutečnit bezpočet rozličných výletů. Upozorňujeme zvláště na komlex krápníkových jeskyní, ležící na trase jedné z cyklostezek. V současné době žije v obci přibližně 400 obyvatel na území o katastrální výměře 7,25 km².
Historie
V písemných pramenech se poprvé o existence vesnice Krásensko dozvídáme v roce 1348, kdy byla označována jako Schönfeld. Český název se v historických záznamech objevuje až v polovině 15. století. V této době se majitelem obce stal zřejmě šlechtic Jurman, vladyka z Krásenska a na Maršovicích. Dalším známým majitelem byl Kašpar Lukavecký z Lukavice. Po smrti v roce 1594 byl pochován ve zdejším kostele, kde má i náhrobní kámen. Panství pak přešlo do majetku olomouckého biskupství.
Tragické strasti válečného běsnění se zdejším obyvatelům nevyhnuly ani během husitských válek, ani za války třicetileté. Krásenským krajem procházela i vojska během napoleonských válek. Pohromou byla pak epidemie cholery, řádící zde ve 30. letech 19. století. Většina obyvatel se v Krásensku živila zemědělskými pracemi. V 19. století přibyla i výroba perleťových knoflíků a tkalcovství. K odbytu pracovních sil i obyvatel obce samotné vedlo zavedení mechanizované výroby v brněnských továrnách.
Co je k vidění
Dominantou obce je kostel svatého Vavřince, ve kterém se nachází i náhrobní kámen Kašpara Lukavického z Lukavice. Za návštěvu stojí jistě i objekt rychty. Z možných tipů na výlet doporučujeme cestu k větrným mlýnům v Ruprechtově a Rudici, na hrad Holštejn či do poutního kostela Panny Marie ve Křtinách. Přibližně 25 kilometrů od obce najdeme i huť Františka u Josefova, kde je muzeum hornictví.
Zajímavost
Přibližně 10 kilometrů od obce stojí rozhledna ve Veselici, která je oblíbeným místem pro rodinný výlet.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5069 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz