Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kralovice

Kralovice

Město Kralovice se nachází v severní části okresu Plzeň-sever, v Plzeňském kraji. V Kralovicích probíhá v poslední době rozsáhlá výstavba i rekonstrukce starších objektů a město se tak stává stále více přitažlivým pro velké množství turistů. V současné době zde žije více než 3 tisíce obyvatel na katastrální výměře 15,06 km².HistorieV písemných pramenech jsou Kralovice poprvé zmiňovány v …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Kralovice se nachází v severní části okresu Plzeň-sever, v Plzeňském kraji. V Kralovicích probíhá v poslední době rozsáhlá výstavba i rekonstrukce starších objektů a město se tak stává stále více přitažlivým pro velké množství turistů. V současné době zde žije více než 3 tisíce obyvatel na katastrální výměře 15,06 km².

Historie

V písemných pramenech jsou Kralovice poprvé zmiňovány v roce 1183, kdy je kníže Bedřich věnoval nedalekému cisterciáckému klášteru v nedalekých Plasích. Zdejší farní kostel je poprvé připomínán k roku 1250. Povýšení na poddanské městečko se Kralovice dočkaly v roce 1289. Původní křižovatka obchodních cest ve středu městečka se postupně rozšířila v náměstí. Do konce 13. století získalo město řadu obchodní a právních výsad.

V průběhu husitských válek došlo k zásadnímu poškození města a král Zikmund jej nechal zastavit i s okolními vesnicemi Bedřichovi a Hanušovi z Kolovrat. Oba bratři rozdělili městečko na dvě části. Jedna část patřila k hradu Libštejn a ta druhá ke Krašovskému panství. Hanušovu polovinu odkoupil klášter v Plasech v roce 1480 a tu Libštejnskou v roce 1513. Druhá polovina však po pěti letech přešla ke kaceřovskému panství.

V roce 1531 získal společně s Kačerovem i Kralovice Florián Gryspek. Král Ferdinand I. Habsburský povýšil v roce 1547 Kralovice na město a udělil jim městský znak, právo pečetit červeným voskem a další tržní výsady. Gryspekové v Kralovicích vystavěli zámek a renesančně přestavěli původně gotický kostel sv. Petra a Pavla. Po porážce stavovského povstání byly Kralovice i další majetek Grysperků zkonfiskovány a vráceny plaskému klášteru. V majetku kláštera zůstalo města až do roku 1785.

V 19. století se Kralovice staly součástí Metternichova panství. V roce 1845 město postihl rozsáhlý požár, který poničil domy na náměstí i v přilehlých ulicích. Rekonstrukce trvala několik desítek let a zásadně proměnila vzhled historického středu města. Z Kralovic se stalo sídlo okresních úřadů, působila zde řada spolků a rozvíjelo se i sociální zabezpečení ve městě.

Co je k vidění

Nejvýznamnější sakrální stavbou v Kralovicích je kostel sv. Petra a Pavla, který byl z původní gotické podoby renesančně přestavěn zásluhou Floriána Gryspeka. Kostel disponuje i funkčními varhany ze 17. století. V sousedství kostela se nachází budova barokní fary, která byla postavena na počátku 18. století. V severní části města se pak nachází zajímavý poplužní dvůr a na místě bývalého zámku obchodní dům. Za návštěvu stojí i hřbitovní kaple sv. Jana Křtitele.

Zajímavost

V kostele sv. Petra a Pavla lze na požádání navštívit kryptu s mumifikovanými těly v prosklených rakvích.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete