Kralice na Hané
Kralice na Hané
Městys Kralice na Hané leží v Olomouckém kraji, v okrese Prostějov. Status městyse byl obci vrácen v lednu roku 2007. Jedná se o poměrně velkou zemědělskou obec ležící jihovýchodním směrem od Prostějova, v oblasti Hané. Kralice se rozkládají na levém břehu řeky Valová a na jejich území se nachází řada architektonicky cených památek. Dále obcí prochází lokální značená cyklostezka. V současné době …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Prostějov
- Obec
- Kralice na Hané
Městys Kralice na Hané leží v Olomouckém kraji, v okrese Prostějov. Status městyse byl obci vrácen v lednu roku 2007. Jedná se o poměrně velkou zemědělskou obec ležící jihovýchodním směrem od Prostějova, v oblasti Hané. Kralice se rozkládají na levém břehu řeky Valová a na jejich území se nachází řada architektonicky cených památek. Dále obcí prochází lokální značená cyklostezka. V současné době žije v Kralicích více než 1 400 obyvatel na území o katastrální výměře 12,66 km².
Historie
V písemných pramenech se první zmínka o Kralicích objevuje v roce 1225. Šlo o zprávu moravského makraběte Vladislava II. Pro Mostkovice. Na počátku 14. století jsou pak Kralice již uváděny jako městečko. Král Jan Lucemburský udělil zdejším občanům někol práv, které přispěly k výraznějšímu hospodářskému rozvoji Kralic. Na počátku 15. století se Kralice dostávají jako zástava pánům z Boskovic, kteří zde v náboženských procesech nechávají upálit tři františkány.
Král Ladislav Pohrobek potvrdil v roce 1455 zdejším obyvatelům dřívější privilegia a o rok později udělil městečku i hrdelní právo. V roce 1470 pak byla nedaleko Kralic svedena bitva mezi vojsky Jiřího z Poděbrad a uherskou jízdou Matyáše Korvína. Noví majitelé z rodu Pernštejnů se Kralic na Hané zmocnili na počátku 16. století a vlasnili je až do roku 1597. V té době se místní obyvatelé vzpamatovávali z mohutného požáru, který Kralice postihl o rok dříve. Po dramatických událostech třicetileté války vlastnil Kralice rod Neuburgů. Na počátku 18. století pak byly Kralice stiženy ničivým požárem, kterému padla za oběť i tvrz, vrchnostenský dvůr, kostel, fara i hostinec. Brzy po této události se majiteli Kralic stali šlechtici z rodu Seilernů. V roce 1742 pak bylo městečko vydrancováno pruskými vojáky a o 16 let později oblehnuto armády stejného státu. Rozvíjejícímu se průmyslu napomohlo zprovoznění železniční trati vedoucí z Bedihošti do Vrbátek a následně i dráhy z Kralic do Vrbátek. K elektrifikaci obce pak došlo v roce 1911.
Co je k vidění
Z několika pozoruhodných objektů doporučujeme návštěvu kostela Nanebevzetí Panny Marie a prohlídku přilehlého sousoší svatého Jana Nepomuckého. Z dalších sochařských děl upozorňujeme na sochy svatého Petra, Pavla, Anny, Antonína Paduánského a Archanděla Michaela. Ve středu obce pak stojí barokní zámek pocházející z konce 18. století, který nechali postavit Seilernové z Kralic. K zámku přiléhá nádherný francouzský park. Milovníci cyklistiky jistě ocení existenci značené stezky, která Kralicemi prochází.
Zajímavost
V areálu sokolského parku se každoročně v srpnu konají vyhlášené Hodové slavnosti.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5427 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz