Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kounice

Kounice

Městys Kounice leží ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, přibližně 20 kilometrů východním směrem od Prahy. Kounice patřily mezi nejstarší středočeské osady a státu městyse jim byl definitivně udělen až v roce 2006. Nejzajímavější památkou v obci byla budova zámku, která však v roce 1990 vyhořela a v současné době chátrá. V nedávné době došlo ke kompletní plynofikaci obce a připravuje se posle…

Adresa a kontaktní informace

Městys Kounice leží ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, přibližně 20 kilometrů východním směrem od Prahy. Kounice patřily mezi nejstarší středočeské osady a státu městyse jim byl definitivně udělen až v roce 2006. Nejzajímavější památkou v obci byla budova zámku, která však v roce 1990 vyhořela a v současné době chátrá. V nedávné době došlo ke kompletní plynofikaci obce a připravuje se poslední etapa výstavby vodovodu a kanalizace. Pro seniory zde působí nový dům s pečovatelskou službou. V současné době zde žije přibližně 1 000 obyvatel na území o katastrální výměře 11,28 km².

Historie

O osídlení zdejší oblasti nás informují četné archeologické nálezy, které jej datují do období 3000 let před naším letopočtem. Unikátní nález se podařilo učinit v roce 1938, kdy byla na kounické "Skále" objevena velká zásobnice. Během období raného středověku spadalo zdejší území do správy mocného rodu Slavníkovců. Po jejich vyvraždění zde částečně pobývali Vršovci. První majitelé doložení v písemných pramenech se objevují na počátku 13. století. Jednalo se o Zachaře, Předboda a Nachvala z Kounic. Z roku 1257 pochází darovací listina manželky krále Přemysla Otakara II., Markéty, kterou věnovala obec Kralice do majetku břevnovského kláštera. Právě Zachař z Kounic figuruje na této listině jako svědek. Během 14. století byla obec rozdělena na tři statky, které byly spravovány třemi různými majiteli.

Ve druhé polovině 15. století se na scéně historických osobností objevují rody Kačiců a Močíků, které oba měly přízvisko z Konic. V listinách z počátku 16. století se pak objevuje jistý Zdeněk Kačice z Konic. Obec byla stále rozdělena na tři samostatné statky, které sjednotil až v roce 1562 Joachym Šachto z Panterova. Na konci tohoto století se Kounice dostávají do majetku Jana Rudolfa Trčky z Lípy. Ten se sice během stavovského povstání přihlásil ke vzbouřené straně, ale diplomatickou šikovností své manželky se mu vyhnuly konfiskační procesy. V roce 1645 věnoval císař Ferdinand III. Kounice do majetku maršálka Albrechta Gastona Spignola, který však zemřel při bitvě u Jankova (1945). Panství pak zdědila jeho manželka Klára z Arnberka. Většího rozkvětu se městu dostalo za vlády Marie Terezie Anny Felicitas, vévodkyně Savojské. Ta zde nechala vystavět i objekt školy. Od roku 1772 pak patřilo zdejší panství rodu Liechtensteinů, a to až do roku 1918.

Co je k vidění

Kounický zámek představuje dvoupatrovou budovu, která se nachází na místě bývalé středověké tvrze. Během 18. století získal zámek barokní podobu. Ve druhé polovině minulého století se na žalostném stavu budovy podepsal i činnost školy, která zde byla zřízena v roce 1949. Při návštěvě Kounic si nenechte ujít vkusný kostel sv. Jakuba, který byl založen již během 12. století. Upozorňujeme i na historickou budovu sladovny či sochu svatého před kostelem.

Zajímavost

V Kounicích se nacházejí tři restaurace, obecní knihovna, fotbalové hřiště, kostel, zámek, hřbitov a svou činnost zde vyvíjí i jednota Sokol.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete