Kostelní Hlavno
Kostelní Hlavno
Obec Kostelní Hlavno leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, v trojúhelníku měst Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Mělník a Mladá Boleslav. Je součástí mikroregionů "Cecemínsko" a "Dolní Pojizeří". Pro turisty a rekreanty upozorňujeme na nedaleké rekreační oblasti jezer Lhota a Křenek. Dobré spojení s okolím zajišťuje silnice III. třídy, která obcí prochází. Název o…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Mladá Boleslav
- Obec
- Kostelní Hlavno
Fotogalerie k článku
Obec Kostelní Hlavno leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, v trojúhelníku měst Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Mělník a Mladá Boleslav. Je součástí mikroregionů "Cecemínsko" a "Dolní Pojizeří". Pro turisty a rekreanty upozorňujeme na nedaleké rekreační oblasti jezer Lhota a Křenek. Dobré spojení s okolím zajišťuje silnice III. třídy, která obcí prochází. Název obce pak pochází od slova "hlaveň", které označovalo nedopalek polena, ze kterého se pálilo v milíři dřevěné uhlí. V současné době zde žije přibližně 490 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 6,83 km².
Historie
Hlavno se v písemných pramenech poprvé objevuje již v roce 1052, a to zakládací listině Boleslavské kapituly. Od počátku své existence bylo knížecím zbožím. Kníže Konrád II. Ota věnoval v roce 1189 Hlavno Řádu rytířů sv. Jana Jeruzalémského. V roce 1339 je zde poprvé připomínán kostel. V druhé části obce byla v této době vystavěna tvrz. Část s tvrzí byla v roce 1337 věnována johanitům a částečně i kapitule ve Staré Boleslavi. Na počátku 15. století je zde připomínán jistý Jaroš z Rýzmburka. Císař Zikmund věnoval Hlavno i s tvrzí Ondráčkovi z Hlavna. Během panování Karla IV. tu existovaly vinice a chmelnice, ze kterých plynulo obci velké bohatství. Král Jiří z Poděbrad zase zapsal Hlavno Janovi z Mochova a v roce 1494 přešel zápis na Žofku z Opavy. Kryštof z Hlavna v roce 1503 postoupil zápis Johance z Krajku, která vlastnila Brandýs a Janovi z Habartic. V roce 1546 bylo Hlavno s tvrzí a pěti dvory Pavlovi Bzenskému z Prorubě. V roce 1576 největší část obce vyhořela. V roce 1580 koupil statek Hlavno od Viléma z Operštorfu císař Rudolf II, který jej připojil k panství Brandýs nad Labem. Toto panství patřilo do správy českých králů až do konce patrimoniální správy v roce 1848. Zdejší tvrz byla pustá již od třicetileté války, kdy ji poničili Švédové během dobývání přechodu přes Labe. V roce 1898 zde byla vystavěna nová budova školy.
Co je k vidění
K roku 1339 je poprvé připomínán kostel svatého Petra v okovech, který stojí na návsi. Původní chrám byl zbořen v roce 1800 a znovu vystavěn v roce 1807, kdy byl také vysvěcen. V roce 1923 byl slavnostně odhalen pomník padlým hrdinům z první světové války, který je dílem sochaře Emanuela Zentnera. Při cestě na nedaleký Hlavenec pak stojí výklenková kaplička. Obec samotná pak žije čilým kulturně-společenským životem. Najdeme zde myslivecké sdružení Hubert, sbor dobrovolných hasičů, kurzy power jógy, oddíl karate, fotbalový oddíl či ranch Kostelní Hlavno.
Zajímavost
Z pravidelných akcí pořádaných pro širší veřejnost upozorňujeme na tradiční mikulášskou zábavu, vánoční setkání, velikonoční řehtání, pálení čarodějnic či country den.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 633 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz