Kosova Hora
Kosova Hora
Malebná obec Kosova Hora leží ve Středočeském kraji, v okrese Příbram. Nejvýznamnější památkou obce je renesanční zámek, který však není obydlen a nenachází se tak v dobrém stavu. V okolí Kosovy Hory se rozprostírá klidná a zajímavá krajina. Zájemce o návštěvu obce upozorňujeme na stále se zlepšující služby v oblasti ubytování. Lze zde strávit chvíle aktivního odpočinku s využitím agroturistickýc…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Příbram
- Obec
- Kosova Hora
Fotogalerie k článku
Malebná obec Kosova Hora leží ve Středočeském kraji, v okrese Příbram. Nejvýznamnější památkou obce je renesanční zámek, který však není obydlen a nenachází se tak v dobrém stavu. V okolí Kosovy Hory se rozprostírá klidná a zajímavá krajina. Zájemce o návštěvu obce upozorňujeme na stále se zlepšující služby v oblasti ubytování. Lze zde strávit chvíle aktivního odpočinku s využitím agroturistických služeb. V minulých letech došlo k rekonstrukci náměstí a opravě řady historických budov a objektů. V současné době zde žije více než 1 200 obyvatel na území o katastrální rozloze 18,76 km².
Historie
V písemných pramenech je Kosova Hora poprvé připomínána k roku 1272, kdy zde páni z Landštejna vybudovali tvrz. V okolí tvrze se pozvolna rozvíjela převážně hornická osada. Po brzkém vyčerpání povrchových nalezišť se většina obyvatel přeorientovala na zemědělství. V období před husitskými válkami patřila vesnice šlechticům z rodu Vítkovců. Válečné střety první poloviny 15. století však přivedly Kosovu Horu na pokraj zániku.
Oživení přišlo ruku v ruce s novými majiteli – pány z Říčan. Malá osada se postupně rozrostla na městečko. Hospodářské prosperitě výrazně napomohla i rozsáhlá židovská komunita, která se zde usadila přičiněním krále Vladislava. Páni z Říčan se zasloužili o výstavbu pivovaru, sýrárny a škrobárny. Změny zaznamenala i okolní krajina, ve které bylo založeno několik rybníků. Největšího rozmachu tak městečko dosáhlo v období před vypuknutím třicetileté války. Po tragické bitvě na Bílé Hoře však nastalo tragické období. Ferdinand II. Nechal Říčanským zkonfiskovat majetek a nový majitel, Albrecht z Valdštejna, ji brzy prodal Sezimovi z Vrtby. Ke zkáze přispěla i švédská vojska, která zde rabovala v roce 1635. Obyvatelé hladověli a dostavili se i epidemie nemocí.
Na počátku 18. století se novým majitelem stal Václav Vojtěch Karvinský. Zavedl tvrdou robotní povinnost a k neklidné atmosféře přispěl i rozsáhlý požár v roce 1760. Po smrti Karvinského se Hora dostala do vlastnictví Františka Mladoty ze Solopysk. Ten zakončil rozsáhlou rekonstrukci zámku. V 19. století se rozvinulo nejen průmyslové, ale kulturní dění. Vznikly rozmanité živnosti i různé spolky. Drobé podnikání začalo upadat až s příchodem nového století.
Co je k vidění
Kromě chátrajícího zámku může návštěvník Kosovy Hory navštívit objekt penzionu U Černé Kočky, kde se mu kromě kvalitního ubytování dostane i chutné stravy. Z tipů na výlet doporučujeme cestu po žluté značce přes Příčovy, rybník Musík, Chlum a Hrazany. Po červené značce dojdeme k Národní přírodní rezervaci Drbákov či k Albertovým skalám.
Zajímavost
V kostele sv. Václava v nedalekém Chlumu byla pokřtěna Františka Šťovíčková z Kňovic, do které se zamiloval Josef Mánes. Zpodobnil ji na slavném obraze "Josefina".
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1005 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz