Kosmonosy
Kosmonosy
Město Kosmonosy leží ve Středočeském kraji, v sousedství okresního města Mladá Boleslav, přibližně 50 kilometrů severovýchodním směrem od hlavního města Prahy. Rozkládá se na levém břehu řeky Jizery v oblasti nazývané Česká tabule. Zalesněná krajina rozkládající se severozápadním směrem od města je vyhledávaným místem pro turisty a chataře. U východního okraje tohoto území je vybudováno koupališt…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Mladá Boleslav
- Obec
- Kosmonosy
Město Kosmonosy leží ve Středočeském kraji, v sousedství okresního města Mladá Boleslav, přibližně 50 kilometrů severovýchodním směrem od hlavního města Prahy. Rozkládá se na levém břehu řeky Jizery v oblasti nazývané Česká tabule. Zalesněná krajina rozkládající se severozápadním směrem od města je vyhledávaným místem pro turisty a chataře. U východního okraje tohoto území je vybudováno koupaliště a kemp. Ve středu města stojí významná barokní loreta. V areálu bývalého piaristického kláštera je druhá nejstarší psychiatrická léčebna v České republice. V západní části města je pravěký skanzen Altamira. K povýšení Kosmonos na město došlo v roce 1913. Dominantní památkou Kosmonos je renesanční zámek ze 16. století. V současné době žije v Kosmonosech přibližně 3 500 obyvatel na území o katastrální výměře 11,61 km².
Historie
Archeologické nálezy dokládají osídlení zdejší oblasti již v období před 7000 lety. V písemných pramenech se Kosmonosy objevují až v darovací listině z roku 1186, kterou byla tehdejší osada darována řádu sv. Jana Jeruzalémského. V roce 1280 byla obec v majetků pánů z Lemberka a Zvířetic. Během husitských válek pak byl zdejší kostel vypálen a popelem lehla částečně i ves sama. Na konci 15. století zakoupil ves Jan Tovačovský z Cimburka. Další majitel Adam Krajíř z Krajku nechal přestavět zdejší tvrz na čtyřkřídlý a třípodlažní renesanční zámek a zřídil i oboru s kamennou zdí se střílnami.
Během třicetileté války připadlo Kosmonoské panství válečníku Gottfriedu z Pappenheimu, který nechal zrenovovat zámek. Obec samotná však válečnými útrapami velmi trpěla. Nového rozkvětu se Kosmonosy dočkaly až za Černínů z Chudenic, kdy bylo panství rozšířeno o Horní Statory. Byl zde vystavěn piaristický klášter, kostel, panský hostinec, kampanila či objekt Lorety. Od roku 1730 bylo již zadlužené panství postupně rozprodáváno. V roce 1763 nechal Josef de Bolzo vystavět textilní manufakturu na výrobu hedvábí a později zpracování bavlny. Pro dělníky pak byla vybudována obytná čtvrť "Svaté pole". Na konci 18. století byla zřízena jednotřídní obecná škola a zrušen klášter. V roce 1885 byla dokončena železniční trať do Turnova. 16. února 1868 byly Kosmonosy prohlášeny městysem a v roce 1990 se staly samostatným městem.
Co je k vidění
Objekt původně renesančního zámku byl naposledy přestavěn v 19. století do současné empírové podoby. Nejcennější památkou ve městě je barokní loreta, pocházející z počátku 18. století. Na loretu navazuje kaple svatého Martina. V sousedství kostela je areál piaristického kláštera, postavený na konci 17. století. V současné době zde sídlí psychiatrická léčebna. K dalším památkám patří barokní zvonice a pozdně barokní fara. Městem prochází modrá turistická značka, která zájemce dovede do oblasti přírodní rezervace Vrch Baba, tvořené dubohabrovým háji.
Zajímavost
Mezi významné rodáky z Kosmonos patří malíř Alois Bubák, vědecký pracovník Eduard Knobloch, zoolog Antonín Stecker či sociolog Zdeněk Ullrych.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 631 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz