Konice
Konice
Město Konice leží v Olomouckém kraji, přibližně 18 km severozápadním směrem od okresního města Prostějova, po kterém je druhým největším městem okresu. Poloha v severním cípu Drahanské vrchoviny a v údolí říčky Jesenky nabízí návštěvníkům mnoho možností k výletům do krajiny plné malebných lesů, polí a luk. V Konicích, jednom ze čtyř měst prostějovského okresu, žije více než 3 000 obyvatel na kata…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Prostějov
- Obec
- Konice
Město Konice leží v Olomouckém kraji, přibližně 18 km severozápadním směrem od okresního města Prostějova, po kterém je druhým největším městem okresu. Poloha v severním cípu Drahanské vrchoviny a v údolí říčky Jesenky nabízí návštěvníkům mnoho možností k výletům do krajiny plné malebných lesů, polí a luk. V Konicích, jednom ze čtyř měst prostějovského okresu, žije více než 3 000 obyvatel na katastrální výměře 24,43 km².
Historie
V písemných pramenech jsou Konice poprvé zmiňovány k 1. září roku 1200. Na místě dnešního zámku stála středověká tvrz, která chránila obchodní cesty vedoucí přes Moravu do Čech. Nově založené městečko pak sloužilo jako podpůrná oblast tvrze, kde se usídlili majitelé panství. Těmi byli na konci 13. století páni z Choliny, kteří je získali od Václava II., který je se šlechtici vyměnil na Zábřežsko. Následnými majiteli celého panství byli Helfštejnové a páni z Cimburku a Tovarová. Od roku 1434 vlastnili zdejší oblast páni ze Švábenic, kteří se zde usadili na více než 200 let. V této době měšťané začali používat i nejstarší známou pečeť.
Na konci 17. století bylo konické panství prodáno do majetku kláštera Hradisko v Olomouci. Olomoucký opat nechal v Konicích vystavět kostel Narození Panny Marie a z původní tvrze letní sídlo premonstrátů, barokní zámek.
Po zrušení kláštera v roce 1784, přešel řádový majetek do Náboženského fondu, spravovaného státem. Na obnově zchátralého zámku se podílel hlavní měrou brněnský továrník Karel Příza, který se do Konic nastěhoval v roce 1830. Jeho rod vlastnil panství až do roku 1945. Statutu města se Konice dočkaly už v roce 1970.
Co je k vidění
Kromě již zmiňovaného barokního zámku lze v Konici upozornit na kostel Narození Panny Marie, jehož založení je kladeno do roku 1371. Ze sakrálních staveb upozorňujeme i na kostel sv. Jana Křtitele, který byl přestavěn na konci 17. století. K zajímavým památkám patří i pěkné sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána. Pro vyznavače lyžování doporučujeme nedaleký lyžařský vlek v Kladkách. Cyklisté se pak jistě rádi podívají do Javořičských jeskyní, na hrad Bouzov či do Náměšti na Hané.
Zajímavost
Mezi nenáročné procházky po blízkém okolí patří návštěva rybníka pod Konicí, výlet na Skalky či na Střelnici. Zdejší lesy jsou proslaveny množstvím hub, malin a ostružin.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5424 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz