Kobylá nad Vidnavkou
Kobylá nad Vidnavkou
Obec Kobylá nad Vidnavkou leží v Olomouckém kraji, v okrese Jeseník. Rozkládá se v severní části Žulovské pahorkatiny, která přechází do Vidnavské nížiny. Protéká tudy říčka Vidnávka a vede železniční trať z Žulové do Javorníka. Východním směrem od obce se zvedá vyhledávaný Smolný vrch, na jehož vrcholu najdeme přírodní památku Venušiny misky. Obcí prochází značená lokální cyklostezka. V současné…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Jeseník
- Obec
- Kobylá nad Vidnavkou
Obec Kobylá nad Vidnavkou leží v Olomouckém kraji, v okrese Jeseník. Rozkládá se v severní části Žulovské pahorkatiny, která přechází do Vidnavské nížiny. Protéká tudy říčka Vidnávka a vede železniční trať z Žulové do Javorníka. Východním směrem od obce se zvedá vyhledávaný Smolný vrch, na jehož vrcholu najdeme přírodní památku Venušiny misky. Obcí prochází značená lokální cyklostezka. V současné době žije v Kobylé nad Vidnavkou přibližně 430 obyvatel na území o katastrální výměře 10,82 km².
Historie
V písemných pramenech se Kobylá poprvé připomíná v listině pro vidnavského fojta z roku 1291. Původní ves patřila k majetku vratislavských biskupů, ale byl zde založen i svobodný fojtský statek. Nadějnému rozvoji obce ublížilo období husitských válek, kdy ves částečně zpustla. K opětovnému rozvoji přispělo až založení skláren na počátku 16. století. Jejich majitel získal od biskupa statek, se kterým v roce 1573 splynul i majetek zdejšího fojtství. Činnost sklárny skončila po několika letech. Kobylá v té době patřila rodu Niemitzů, který si zde nechal vystavět menší zámeček. Další část vsi náležela i nadále vratislavskému biskupství.
Po tragických událostech třicetileté války zde zůstalo na 30 pustých lánů. Na dvanácti lánech hospodařili majitelé zdejšího statku, kteří se během následujících desetiletí často střídali. Na konci 17. století do jejich vlastnictví spadal i biskupská část vsi. V roce 1722 tak měl kobyliský statek tři dvory, kde chovali kozy a ovce. V roce 1800 se tento rytířský statek dostal do rukou svobodných pánů ze Skal, kteří získali majetek i v sousedních Hukovicích a Černé Vodě. Majetek vlastnili až do roku 1945. Během válečných událostí v minulém století existoval u zdejšího zámku menší zajatecký tábor. Byli zde internováni ruští, francouzští a angličtí zajatci. Po konci druhé světové války a následném odsunu německého obyvatelstva většina zemědělských i nezemědělských činností zanikla. Od roku 2001 se obec osamostatnila od obce Žulová.
Co je k vidění
Původně renesanční zámek byl barokně a následně i empírově přestavěn a v současné době slouží jako domov důchodců. Zajímavou kulturní památkou je římskokatolický farní kostel sv. Jáchyma z roku 1787. Na místním hřbitově i empírovou kapli s hrobkou svobodných pánů von Skal z 20. a 30. let 19. století. V přilehlém Aníně pak stojí vyhledávaný kostelík sv. Josefa. Z přírodních zajímavostí upozorňujeme na několik památných stromů v obci, skalní město na vrchu Smolný či zatopený lom "Vaněk", využívaný k letní rekreaci.
Zajímavost
Z kulturních akcí pořádaných v Kobylé nad Vidnavkou upozorňujeme na tradiční vánoční koncerty, divadelní představení či na hojně navštěvovaný masopustní rej.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5278 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz