Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Klášterec nad Ohří

Klášterec nad Ohří

Město Klášterec nad Ohří leží v Ústeckém kraji, v Chomutovském okrese, přibližně 6 km západním směrem od města Kadaň. Rozkládá se v Západních Čechách, v údolí tvořeném řekou Ohří. Nad údolím se vypínají vrcholky Doupovských a Krušných hor. V jižní části města najdeme malé lázně, které jej dostaly do širšího povědomí společně s proslavenou výrobou porcelánu. Samo historické jádro města bylo vyhláš…

Adresa a kontaktní informace

Město Klášterec nad Ohří leží v Ústeckém kraji, v Chomutovském okrese, přibližně 6 km západním směrem od města Kadaň. Rozkládá se v Západních Čechách, v údolí tvořeném řekou Ohří. Nad údolím se vypínají vrcholky Doupovských a Krušných hor. V jižní části města najdeme malé lázně, které jej dostaly do širšího povědomí společně s proslavenou výrobou porcelánu. Samo historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. V současné době žije v Klášterci nad Ohří na území o katastrální výměře 53,8 km² necelých 16 000 obyvatel.

Historie

Osada předcházející dnešnímu městu vznikla pravděpodobně ve 12. století a byla vázána na probožství, které zde vybudovali postoloprtští benediktini. Spolu s klášterem stejného jména se obec postupně rozrůstala, o čemž svědčí výstavba kostela s farou. V roce 1277 král Přemysl Otakar II. proboštství zrušil a jeho majetek připojil ke královské koruně. Noví majitelé (šlechtický rod Šumburků) přičlenil osadu ve 14. století k pernštejnskému panství. V roce 1356 se v písemných análech poprvé objevuje pojmenování Klosterlin.

Vojenské střety během husitských válek se Kostelci vyhnuly a v roce 1431 bylo celé pernštejnské panství rozděleno mezi Aleše a Viléma ze Šumburka. Vilém postavil hrad Nový Šumburk, odkud spravoval své panství. V 15. století se v Kostelci konaly pravidelné trhy, což svědčí o pokračujícím rozvoji městečka. V závěru století pak připadlo městečko rodu Fictumů ze Saska. Prosperita městečka gradovala i za dalších panů, kterými se stali Thunové. Ti zde vládli až do konce 19. století. Zasloužili se o výstavbu novogotického zámku s rozsáhlým anglickým parkem či o založení kostela Nejsvětější Trojice. K hrůzách třicetileté války se přidalo několik ničivých požárů, které zcela pozměnily architektonickou i sociální strukturu Kostelce. K obnovení ztracených pozic přispělo především založení druhé nejstarší manufaktury na výrobu porcelánu, u jejíhož zrodu stál Maxmilián Weber. Stalo se tak v roce 1794. To již byl Kostelec 9 let prohlášen za město. První vlak přijel do města po nové trase v roce 1871. Do konce století byly v okolí Městského pramene založeny malé lázně. Z dějin 20. století postihl Kostelec především odsun německého obyvatelstva, kterého zde byla velká část. V 50. letech pak bylo ke Kostelci připojeno několik dalších osad.

Co je k vidění

Největším lákadlem pro turisty je zdejší zámek, jehož počátky lze vysledovat již v 16. století. Dnešní novogotická podoba zámku pochází z druhé poloviny 19. století. Zámecká budova je obklopena úžasnou zahradou a parkem se vzácnými rostlinami. V barokním kostele Nejsvětější Trojice je umístěna hrobka rodu Thunů. Pro milovníky letních sportů je v severní části města vybudován aquapark. Městem prochází i řada značených cyklistických a turistických tras.

Zajímavost

Jižním směrem od města lze po několika kilometrech narazit na zříceninu hradu Egerberk.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete