Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kelč

Kelč

Město Kelč leží ve Zlínském kraji, v okrese Vsetín, přibližně 11 kilometrů západním směrem od Valašského Meziřící. Rozkládá se v záhorské pahorkatině na rozhraní Hané a Valašska. Kelč patří mezi nejmladší města v České republikce a statut města mu byl vrácen v roce 1994. Jihozápadním směrem od města se zvedají vrcholky Hostýnských vrchů a nedaleko nalezneme i známé poutní místo Hostýn. Protéká tu…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Vsetín
Obec
Kelč

Město Kelč leží ve Zlínském kraji, v okrese Vsetín, přibližně 11 kilometrů západním směrem od Valašského Meziřící. Rozkládá se v záhorské pahorkatině na rozhraní Hané a Valašska. Kelč patří mezi nejmladší města v České republikce a statut města mu byl vrácen v roce 1994. Jihozápadním směrem od města se zvedají vrcholky Hostýnských vrchů a nedaleko nalezneme i známé poutní místo Hostýn. Protéká tudy řeka Juhyně a okolní příroda poskytuje dostatek možností pro výlety na kole či pro cykloturistiku. Upozorňujeme zvláště na zříceniny hradů Šaumburk a Zubříč. V současné době žije v Kelči přibližně 2 600 obyvatel na území o katastrální výměře 27,85 km².

Historie

Archeologické nálezy dokládají osídlení zdejší oblasti již v mladší době kamenné. Souvislé historické osídlení Kelče započalo někdy kolem roku 1000 n. l. Vedla tudy významná obchodní stezka, která posilovala význam a důležitost původní osady. Rozkvětu dosáhla Kelč za biskupa Bruna ze Šaumburku, kdy byla pozměněna architektonická struktura obce a založeno Nové město Kelč s novým náměstím. Během husitských válek byla Kelč vážně poškozena a její hospodářské postavení se začalo zlepšovat až od poloviny 16. století. Významným zdrojem příjmů měšťanů se stal nově založený pivovar. V roce 1580 pak byli obyvatelé Kelče osvobozeni od robot. Slibný rozvoj města ukončily až hrozivé události třicetileté války, během níž byla Kelč opakovaně vypleněna .

Po skončení celoevropského válečného konfliktu úpadek města pokračoval. Kelč přišla o většinu výhod a privilegií a počet jejích obyvatel klesl na minimum. V polovině 18. století pak biskup Troyer výslovně zakázal označení Kelče za město. K znovunabytí titulu města vedla cesta dlouhá několik desítek let. Na počátku 19. století se v Kelči mohutně rozvinula výroba dýmek různého typu. Převážná většina obyvatel se však i nadále živila zemědělskými pracemi.

Co je k vidění

Na místě dřívější kamenné tvrze byl na konci 16. století postaven renesanční zámek, který prošel v minulém století rozsáhlou rekonstrukcí. V Kelči stojí i kostel svatého Petra a Pavla, postavený na konci 18. století. Na nedalekém vrcholku Strážný, byl na místě nálezu pokladu vybudován numismatický památník. V roce 1992 bylo město Kelč prohlášeno městskou památkovou zónou.

Zajímavost

Vydá-li se zájemce severozápadním směrem od města, dojde do obce Teplice nad Bečvou, kde může navštívit termální lázně a prohlédnout si aragonitovou jeskyni.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete