Kamýk nad Vltavou
Kamýk nad Vltavou
Kamýk nad Vltavou je obcí v Příbramském okrese, ve Středočeském kraji. Poloha při toku řeky Vltavy připravila již místním obyvatelům mnoho bezesných nocí, při rozvodnění naší nejdelší řeky. Každoročně se na Kamýku odehrává velké množství kulturních akcí pro děti i pro dospělé. V současné době zde žije necelý tisíc obyvatel, obývajících rozlohu 11,84 km².HistorieKamýk nad Vltavou se rozkl…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Příbram
- Obec
- Kamýk nad Vltavou
Kamýk nad Vltavou je obcí v Příbramském okrese, ve Středočeském kraji. Poloha při toku řeky Vltavy připravila již místním obyvatelům mnoho bezesných nocí, při rozvodnění naší nejdelší řeky. Každoročně se na Kamýku odehrává velké množství kulturních akcí pro děti i pro dospělé. V současné době zde žije necelý tisíc obyvatel, obývajících rozlohu 11,84 km².
Historie
Kamýk nad Vltavou se rozkládá v malebném údolí, připomínajícím tvarem dvě otevřené dlaně. Protéká jím v mohutném proudu řeka Vltava. Pestrá krajina střídajících se lesů a polí přiměla na konci 10. století členy rodu Přemyslovců k založení několika zdejších dvorců. Jedním z nich byl i místní hrad Vrškamýk s loveckým dozorčím. Pod hradem vznikla obec, která dostala jméno Kamýk. Název se zřejmě odvozoval od velkých kamenů či vyčnívajících skal na vrchu – tehdy zvaných Kamýky).
V písemných pramenech se Kamýk poprvé objevuje 16. června 1186, kdy zde český kníže Bedřích vystavuje listinu směřovanou cisterciáckému klášteru ve městě Zwettelu (v Dolním Rakousku). V době panování Václava I. (1230-1253) se Kamýk stává ústředním místem velkého správního i soudního okrsku ležícího na levém břehu Vltavy až po Brdy. I vzhledem k tomu, že si Kamýk jako dočasné sídlo často zvolil sám král i se svou družinou, se jednalo zřejmě o nejprogresivnější období v dějinách obce.
Význam města se udržel až do vlády Jana Lucemburského, kdy bylo "královské město" Kamýk spolu s okolními obcemi postoupeno Heřmanu z Miličína. V polovině 14. století zde vznikl dřevěný farní kostel, zasvěcený Narození Panny Marie. V té samé době vykoupil celé zdejší panství Karel IV. zpět pod královskou moc. Definitivně ztratil Kamýk své pozice po roce 1357, kdy jej zastiňuje nově vybudovaný hrad Karlštejn.
Opětovného rozkvětu se obci dostalo až v 17. století, kdy zde byla založena nemocnice, škola a obec získala i právo pořádat třikrát do roka výroční trhy. Klíčovou událostí pro dopravní dostupnost Kamýku bylo postavení mostu přes Vltavu, ke kterému došlo v roce 1887. V té době již zde žilo více než 600 lidí.
Co je k vidění
Návštěvníci Kamýku nad Vltavou se jistě budou především kochat okolní nádhernou krajinou. Mohou však navštívit i blízkou zříceninu kdysi významného hradu Vrškamýku. Pozoruhodnou technickou stavbou je most přes Vltavu, který byl postaven v roce 1887 na pilířích architekta Rechciegela. Staré pilíře však brzy nahradily nové, vystavěné zásluhou starosty Františka Zemana. Součástí Vltavské kaskády je i vodní elektrárna Kamýk, vybudovaná v letech 1957-1961.
Zajímavost
Z kulturních akcí je třeba upozornit na Kamýcké prášení. Jde o historické slavnosti, které směřují k oprášení starých kamýckých zvyku. První Prášení se konalo v roce 1995 a od té doby se každoročně opakuje. Součástí slavností je i historický průvod obcí, doprovázený vystoupením v dobových kostýmech.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1001 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz